Pojawia się na wybiegach, w mediach społecznościowych oraz w ulicznych stylizacjach. Przed Bożym Narodzeniem i Sylwestrem jest dosłownie wszędzie. Okazuje się, że jest szkodliwy dla środowiska, dlatego naukowcy apelują o wycofanie go z produkcji. Jaką tajemnicę skrywa brokat?

Brokat powstaje z mikrodrobin plastiku, które stanowią zagrożenie dla środowiska naturalnego, zwłaszcza oceanów. Mikrodrobiny, które przenikają do środowiska, powodują zanieczyszczenie, a w konsekwencji zagrożenie dla naszej planety. Narażone są przede wszystkim stworzenia morskie, które pochłaniają szkodliwe substancje.

ZOBACZ TEŻ: WOW! PORA NA KOLEJNĄ ROZNEGLIŻOWANĄ SESJĘ! KIM KARDASHIAN POZUJE W… BROKACIE!

Równie niebezpieczne co brokat są mirogranulki występujące w niektórych żelach do mycia twarzy oraz peelingach do ciała. Stany Zjednoczone wprowadziły już częściowy zakaz produkowania kosmetyków z mikrogranulkami i brokatem. W przyszłym roku Wielka Brytania wdroży podobną politykę.

Czy zakaz produkowania i stosowania brokatu będzie następny? Naukowcy z pewnością mają taką nadzieję. Nie warto martwić się na zapas. Na rynku działają producenci, którzy tworzą brokat przyjazny dla środowiska. Ulega biodegradacji, co może uchronić go przed potencjalnym wycofaniem ze sklepów.

ZOBACZ TEŻ: WIECIE CZYM JEST #GLITTERFACE? TAK… STWORZYŁA MAKIJAŻ JEDYNIE Z BROKATU

Myślicie, że w Polsce zacznie obowiązywać podobny zakaz?