Postanowiłyśmy stworzyć dla Was przegląd książek, które każda fashionistka powinna znać i posiadać w swojej biblioteczce. Wybierałyśmy tytuły, które – naszym zdaniem – wnoszą wartościowy pierwiastek do modowego kontekstu albo stanowią jego najlepsze zobrazowanie. Opisy trendów, stylów, albumy przedstawiające, te które minęły, i te, które nadal są aktualne – to kryteria naszego wyboru.

Na początek prezentujemy Wam 6 wartych polecenia tytułów. Może któryś z nich przypadnie Wam do gustu.

Kilka książek o modzie, które powinnyśmy znać i mieć (FOTO)100 idei, które zmieniły modę, Harriet Worsley

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałyście się nad 100 rzeczy – idei, wynalazków, strojów, dodatków albo ich twórców – które w ostatnim stuleciu uczyniły modę taką, jaką znamy ją teraz, ta książka jest dla Was. Autorka zebrała w jednym tytule wszystkie ważne elementy, które wpływały na modowy świat. Nie pomija wydarzeń społecznych i historycznych, nie zapomina też o wielkich nazwiskach, które odcisnęły swój ślad m.in. w dziedzinie projektowania ubioru. Worsley w tytule posługuje się określeniem idei, jednak nadaje mu znaczenie dużo szersze niż to pierwotnie mu przypisane. Wśród opisanych przez nią rzeczy znalazły się: ubrania, materiały i wynalazki wpływające na kierunki w modzie. Nie zabrakło tu także wielkich nazwisk – m.in. Coco Chanel, Vivenne Westwood, Yves Saint Laurent.

Kilka książek o modzie, które powinnyśmy znać i mieć (FOTO)Rzeczowo o modzie męskiej, Michał Kędziora

Kto powiedział, że moda jest domeną jedynie kobiet? Autor Rzeczowo o modzie męskiej udowadnia, że wcale tak nie jest. W prosty, rzeczowy sposób przedstawia filary mody męskiej – te niezmienne, najważniejsze, które każdy facet (i kobieta także) znać powinien – jeśli nie po to, by się do nich stosować, to przynajmniej po to, by nie zwracać na nie uwagi z rozmysłem, a nie z niewiedzy. Kroje, fasony, wzory i tajniki ich łączenia wymieszane zostały z modowymi ciekawostkami, historią i praktycznymi poradami. Moda przedstawiona została tu nie tylko przez pryzmat nieśmiertelnych trendów – staje się ona także narzędziem. To właśnie z jego pomocą budowany jest wizerunek każdego z nas.

Kilka książek o modzie, które powinnyśmy znać i mieć (FOTO)Moda. Historia mody XX wieku, Instytut Ubioru w Kioto

O modzie przez pryzmat historii – tak najkrócej opisać można to wydawnictwo. Autorzy podeszli tu do zagadnienia w sposób naukowy. Pokazują, że moda nie istnieje w oderwaniu od kontekstu socjologicznego, historycznego i artystycznego. Każda z tych dziedzin odcisnęła i nadal odciska piętno na kierunkach trendów. W końcu moda jest jednym z kluczy do zrozumienia kultury, którą współtworzy. Oprócz opisów ubiorów w książce znalazły się setki zdjęć strojów, dodatków, bielizny i obuwia pochodzących z jednej z najbogatszych kolekcji tego typu na świecie. Jest ona własnością Instytut Ubioru w Kioto, dzięki któremu książka ta została wydana. Ponadto znajdują się w niej rzeczowe opisy poszczególnych stylów i projektantów mody.

Kilka książek o modzie, które powinnyśmy znać i mieć (FOTO)Kate Moss by Mario Testino, Mario Testino

Wielki fotograf niejednokrotnie uwieczniał jedną ze swoich muz – Kate Moss – na fotografiach. Wydanie jest ich zbiorem. Jest także zapisem historii przyjaźni, jaka zawiązała się między tymi dwiema ikonicznymi postaciami świata mody. W albumie znalazło się ponad 100 zdjęć – zarówno czarno-białych, jak i kolorowych. Nie są to jedynie ujęcia najbardziej rozpoznawalne, uznane już przez popkulturę za kultowe. Opublikowane zostały także te z prywatnych zbiorów, dotąd nierozpowszechniane w szerszych kręgach.

Kilka książek o modzie, które powinnyśmy znać i mieć (FOTO)Vogue: the Covers, Hamish Bowles

Czym byłaby współczesna moda, bez swojej biblii? Vogue przez lata swojego funkcjonowania na rynku modowych magazynów, zdobył niepodważalną pozycję lidera. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać do tego, że jeśli coś pojawia się na okładce tego czasopisma, jest modne i to przez wielkie „M”. Nie dotyczy to jedynie aktualnych wydań. Archiwalne numery stanowią przegląd najważniejszych trendów od końca XIX w. To właśnie ich okładki stały się głównym punktem zainteresowania autora Vogue: the Covers. Książka zawiera zbiór 300 z nich, które ukazały się od 1892 roku. Jest ona zapisem ewolucji mody, sztuki, kanonów piękna i fotografii z ponad 100 lat istnienia Vogue’a.

Kilka książek o modzie, które powinnyśmy znać i mieć (FOTO)Mała czarna księga stylu, Nina Garcia

Jeśli ikona stylu, jaką jest Nina Garcia, udziela wskazówek, jak radzić sobie z modą, nikt interesujący się modową tematyką nie powinien przejść obok tego obojętnie. Tym bardziej jeśli zostały one zebrane w małej książeczce o nader trafnym tytule… Przeczytanie jej nie gwarantuje, że staniesz się od razu znawczynią stylu albo stylistką. Na pewno jednak pozwoli ci zapanować nad własną garderobą, a dzięki temu i nad twoimi stylizacjami. To mikrokompendium wiedzy o modzie, trendach i trikach ułatwiających doskonalenie naszego stylu, ale także poznaniu siebie – bez tego ani rusz w modnym świecie.