Keratynowe prostowanie włosów to zabieg, który cieszy się ogromną popularnością. Reklamowany jako odżywcza terapia, która zapewnia idealnie proste, gładkie i jedwabiste włosy może jednak wyrządzić wiele szkód… Jak większość obciążonych chemią zabiegów kosmetycznych, zabiegi keratynowe nie są sobie równe ani nie są przeznaczone do każdego rodzaju włosów.

ZOBACZ TEŻ: PROJEKTANTKA RODZINY KRÓLEWSKIEJ ROZPOCZYNA WSPÓŁPRACĘ Z VICTORIA’S SECRET!

co to jest keratynowe prostowanie

Keratynowe prostowanie polega na zmianie struktury włosa. Każdy włos składa się z ze zgrupowanych łańcuchów keratyny (naturalnie występującego białka). Zabieg chemiczny wpływa na sposób w jaki te łańcuchy są ze sobą połączone. Oprócz tego wypełnia szczelnie wszelkie ubytki w strukturze włosów.

Istnieje kilka różnych rodzajów zabiegów prostowania i wygładzania chemicznego, z których najbardziej popularne są:
japońskie ;
brazylijskie .
Oba te procesy polegają na powlekaniu każdego włosa specjalnym preparatem, a następnie ogrzania go w celu aktywacji formuły.

Japońska procedura jest rozwiązaniem permanentnym, która wymaga nanoszenia poprawek wraz ze wzrostem włosów (co około 6 miesięcy). Ponieważ podczas zabiegu użyte zostają silne substancje chemiczne, metoda ta stwarza największe ryzyko pod względem uszkodzenia włosów .

Prostowanie keratynowe (inaczej keratyna brazylijska, brazylijskie prostowanie lub wygładzenie włosów) to technika półtrwała, której efekt utrzymuje się średnio 3 miesiące. Zabieg ten nie zapewnia idealnie gładkich włosów, ale znacząco redukuje loki i naturalny skręt włosów.

ZOBACZ TEŻ: ARIANA GRANDE ZNÓW USILNIE LANSUJE SIĘ NA NASTOLATKĘ. TO ODPOWIEDNI WIZERUNEK?

kuracja keratynowa

Zabieg keratynowy tworzy powłokę na włosach, aby dodać im połysku i gładkości. Ale pomimo nazwy, keratyna nie jest tu głównym składnikiem… Włosy mogą przyjmować określoną ilość „dodatkowej” keratyny. W przypadku zaburzenia tej proporcji następuje utrata równowagi, która jest niezbędna, by włosy zachowały swoją jędrność i elastyczność . Dlatego większość zabiegów wykorzystuje inne źródła białka oraz składniki chemiczne.

Kiedy keratynowe prostowanie włosów dopiero stawało się popularne – do zabiegu wykorzystywano preparaty, w których składzie znajdywał się formaldehyd . Substancja ta wnika do wnętrza włosów, perfekcyjnie je prostując i wygładzając. Ale oprócz tego, jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem stwierdziła, że jest to niebezpieczny składnik, który posiada właściwości kancerogenne (wywołujące raka).

Nowoczesne preparaty wykorzystują inne, bezpieczne składniki, takie jak mieszanka glioksalowego kwasu , która wzmacnia i wygładza włosy.

Różne salony fryzjerskie wykorzystują odmienne metody, dlatego przed zapisaniem się na zabieg upewnij się, w jaki sposób, i jakimi produktami, będzie on wykonywany.

ZOBACZ TEŻ: CO WYGLĄD PAZNOKCI MOŻE POWIEDZIEĆ O TWOIM ZDROWIU?

keratynowanie włosów

Jeśli chodzi o sam zabieg keratynowy, trwa on od dwóch do trzech godzin. Oczywiście można też wybrać drugą opcję, czyli keratynowe prostowanie włosów w domu, ale będąc w salonie, mamy pewność, że zabieg jest przeprowadzany przez specjalistę, który dobrał odpowiednie stężenie mieszanki i wie w jaki sposób przeprowadzić zabieg.

W salonie fryzjer:
– najpierw oczyszcza włosy specjalnym szamponem,
– następnie lekko je osusza
– nakłada mieszankę z keratyną .

Różne formuły wymagają różnej ilości czasu, ale zazwyczaj trzeba odczekać od 15 minut do godziny, by składniki wniknęły w strukturę włosów.

Kolejnym krokiem jest prostowanie włosów . Ilość przeciągnięć pojedynczych pasm jest zależna od kondycji włosów (ustala to specjalista wykonujący zabieg). Ostatnim etapem jest mycie włosów. Szampon i odżywka po keratynowym prostowaniu ma na celu ich wygładzenie i nawilżenie. Aby efekt utrzymał się na dłużej, ważna jest odpowiednia pielęgnacja włosów po keratynowym prostowaniu.

Zestaw po keratynowym prostowaniu powinien zawierać szampon wygładzający i odżywkę (oba produkty powinny być pozbawione parabenów i składników SLS ). Po samym zabiegu keratynowego prostowania powinno się odczekać z myciem włosów co najmniej 2-3 dni, by zminimalizować ryzyko wypłukania się keratyny. Oprócz tego, istotne jest, by kosmetyki po keratynowym prostowaniu zawierały w swoim składzie… keratynę. Chodzi o to, by regularnie dostarczać im tego białka, by na dłużej zachować efekt wygładzonych, lśniących włosów.

Próbowałyście już keratynowego prostowania? Podzielcie się swoimi wrażeniami w komentarzach.