Już w czwartek, 28 maja rozpocznie się pierwszy w Polsce Tydzień Mody. Podczas Fashion Philisophy odbędą się cztery gale konkursów dla młodych twórców mody:
Fashion Designer Awards, Złota Nitka 2009, RE-ACT Fashion Show i Gala Dyplomowa ASP.

Większość z nas czeka jednak na pokazy projektantów zagranicznych. Kogo więc zobaczymy w Łodzi?

Goście zagraniczni Fashion Week Poland 2009:

Agatha Ruiz de la Prada – W swoich projektach nawiązuje do awangardowej sztuki współczesnej, czy popkultury: świata animowanych bajek i komiksu. Kreacje de la Prady to afirmacja żywych, nasyconych kolorów, przywodzących na myśl jej ojczystą Hiszpanię. Witalność jej kolekcji często podkreślają motywy kwiatowe i kontrastowe zestawienia barw. Jej ekscentryczne kolekcje kierowane są do kobiet odważnych, energicznych, lubiących bawić się modą.

Gaspard Yurkievich – Jeden z najmodniejszych paryskich kreatorów. Yurkievich prezentuje oryginalny i dynamiczny styl projektowania inspirowany modą miejską. Doskonale czuje się operując zarówno dużymi czarnymi płaszczyznami, jak i ekscentrycznymi wzorami. Najnowsza męska kolekcja Yurkievicha nawiązuje krojem do stylu lat osiemdziesiątych. Podkolanówki, rajstopy, legginsy dodają jego kolekcjom młodzieńczej świeżości i buntowniczego charakteru.

Georges Chakra -. Pochodzi z Libanu. Swoimi niezwykle kreatywnymi i niecodziennymi projektami podbił serca takich gwiazd światowego show-biznesu jak: Beyonce, Mariah Carrey, czy Hellen Mirren, a jego kreacje wykorzystano w kinowym hicie – „Diabeł ubiera się u Prady”. Fascynuje go kombinacja kolorów i cieni. W swoich projektach pragnie ukazać sprzeczną naturę kobiet. W jego sukniach mają się czuć jednocześnie anielsko i uwodzicielsko.

Gregor Clemens – Główny projektant domu mody LAC ET MEL – jednej z najbardziej ekologicznych marek na świecie, znanej między innymi ze współpracy z WWF i UNESCO. Jego kolekcje zyskały rozgłos w największych stolicach mody, takich jak: Mediolan, Nowy Jork, Londyn, czy Paryż, a brytyjski „Vogue” określił go jako współczesnego wizjonera mody.

Erica Zaionts – Główna projektantka Erica Zaionts Fashion House, projektująca pierwszej klasy kolekcje prêt-à-porter. Erica jest rozpoznawalną, aczkolwiek unikalną marką. W jej stylu najważniejsza jest forma, dobre tkaniny, asymetria czy gotycki glamour. Naturalne materiały, wyrafinowany smak i unikalne kroje przyniosły Erice ogromny sukces.

Two Gun Towers – Awangardowy duet rosyjskich designerów: Irina Krupskaya i Andrey Melnikov. Cechą charakterystyczną i rozpoznawalną każdej ich kolekcji są aplikacje, ornamenty, niestandardowe wzory, a także radykalny krój, niekonwencjonalne łączenie kolorów oraz fantazja użytych materiałów.

Miguel Vieira – jeden z najważniejszych portugalskich projektantów, uwielbiany przez gwiazdy, od przeszło 20 lat guru mody. Jego kolekcję „Wschodzące – zachodzące słońce“ cechuje wytworna, estetyczna wrażliwość i niemal romantyczny szyk. Wśród migdałowych drzew obsypanych kwiatami odnajdujemy luksus kobiet Hitchcoka – tajemniczych i zmysłowych, grację gejsz i odwagę samurajów – japońską filozofię życia i estetyki opartej na prostocie, czystości i detalu.

Jednym z najsłynniejszy kreatorów, który miał pokazać swoją kolekcję podczas Fashion Week Poland miał być Roberto Cavalli. Niestety do tej pory nie ma informacji potwierdzającej jego przybycie, co oznacza zapewne, że projektant nie pojawi się w Łodzi.

Szczegółowy plan FashionPhilosophy znajdziecie tutaj.