Kiedy śpimy na materacu nieodpowiednio podtrzymującym ciężar naszego ciała, wieczorem trudno nam na nim zasnąć, a o poranku budzimy się z bólami pleców, zesztywniałym karkiem i zdrętwiałymi rękami i nogami. Podpowiadamy, jaki materac wybrać, żeby każdej nocy cieszyć się spokojnym snem, a rano być pełną energii. Zdradzamy, jak każdego dnia budzić się wypoczętym i pełnym energii.

Praktyczne porady, jak wybrać idealny materac

Prawie 1/3 część naszego życia spędzamy, śpiąc. Potrzebujemy więc naprawdę dobrego materaca, żeby każdego dnia budzić się wypoczętą. Przeznaczmy więc trochę czasu na wybór idealnego materaca, biorąc pod uwagę fakt, że będziemy na nim spać przez kolejnych 8-10 lat.

Śpiąc na wygodnym łóżku, zadbamy nie tylko o swój komfort, ale również o zdrowie. Żeby wybrać materac pasujący do naszej wagi i stylu spania, powinnyśmy wypróbować kilka modeli. W sklepie połóżmy się na materacu i poleżmy na nim dłuższą chwilę (idealnie jeśli będzie to 20 minut). Możemy też kupić materac przez Internet, jednak najlepiej taki z możliwością dłuższego testowania, np. marka Tempur oferuje tego typu usługę: https://pl.tempur.com/jaki-materac-wybra%C4%87/jaki-materac-wybrac.html. Choć już po pierwszej nocy stwierdzimy, czy wybrany model nam pasuje, warto przespać się na nim jeszcze kilka kolejnych dni, i dopiero wtedy podjąć decyzję.

Podczas spokojnego nocnego odpoczynku nasze mięśnie relaksują się i poprawia się krążenie krwi pomiędzy dyskami w kręgosłupie. Jeśli mięśnie są spięte, trudno o swobodny przepływ krwi i dostarczenie jej odpowiednich ilości do wszystkich tkanek. Wybierając materac, powinnyśmy zdecydować się na model zarówno wygodny, jak i podtrzymujący wybrane partie ciała. I wcale nie musimy kupować twardego ortopedycznego materaca, żeby rano obudzić się rześką i wypoczętą. Zbyt twardy model może spowodować hiperlordozę, czyli nadmierne wygięcie ku przodowi odcinka lędźwiowego.

Ciało musi jak największą powierzchnią stykać się z materacem, bo dzięki temu odciążamy ramiona i biodra. Te przy spaniu na boku powinny zapaść się w łóżko. Podparte mają pozostać talia i bok ciała. Najlepszą pozycją do spania jest właśnie pozycja boczna z lekko ugiętymi nogami. Choć mamy swoje przyzwyczajenia, możemy wyćwiczyć nawyk zasypiania w ten sposób. Dzięki temu unikniemy w przyszłości problemów z kręgosłupem (pod warunkiem, że dobierzemy dla siebie odpowiedni materac).

Rodzaje materacy, ich zalety i wady

W zależności od naszych indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych zdecydujemy,jaki materac wybrać.

Materac sprężynowy bonellowy to jedna z najekonomiczniejszych wersji materacy, jednak również najmniej wytrzymała. Taki rodzaj materaca nadaje się raczej do okazjonalnego spania. Możemy więc zakupić go do pokoju gościnnego albo do dziecięcego łóżka. Jeśli zdecydujemy się na taki model we własnej sypialni, niestety często będziemy musieli go wymieniać (sprężyny się zużywają, a materac zaczyna się zapadać albo sprężyny przebijają pokrycie). Materac jest jednak lekki, dzięki czemu możemy łatwo przekręcać go na drugą stronę i przenosić.

Alternatywą dla materacy bonellowych są sprężynowe materace kieszeniowe. W tych modelach każda ze sprężyn znajduje się w swojej własnej kieszeni. Dzięki temu sprężyny pozostają na swoich miejscach. Jeśli śpimy na łóżku z partnerem, dzięki materacowi kieszeniowemu nie będziemy odczuwać ruchów drugiej śpiącej osoby. Materac dobrze przepuszcza powietrze, dlatego doskonale nadaje się dla osób, którym podczas spania jest zawsze bardzo gorąco. Modele kieszeniowe wypełnia się dodatkowo np. owczą wełną, co u niektórych może powodować alergie.

Materace z pianką memory to modele dostosowujące się do wagi, ale też temperatury ciała osoby, która na nich śpi. Materace te wykazują właściwości hipoalergiczne. Dostosowują się do kształtu naszego ciała, odpowiednio rozkładają wagę i zmniejszają nacisk na stawy. Materace idealnie nadają się dla osób cierpiących na bóle pleców i utrzymują właściwą pozycję ciała, kiedy odpoczywamy na nich na boku.

Modele materacy wypełnione pianką lateksową są oddychające, dzięki czemu w nocy się nie przegrzewamy. Materac należy do bardzo wytrzymałych i doskonale sprawdzi się w przypadku alergików i astmatyków. Modele lateksowe charakteryzują się dużą twardością, więc przypadną do gustu raczej tym, którzy wolą twarde łóżko. Materace są ciężkie i trudne do przenoszenia oraz przekręcania.

Materace z najwyższej półki jakościowej, jak np. materace Tempur, to połączenie kilku różnych warstw, tak żeby zapewnić ciału jak najlepsze podparcie. Kładąc się na nich, czujemy jakbyśmy unosili się w powietrzu. Jeśli lubimy miękkie i wygodne materace, wybierzmy kolekcję zapewniającą niezwykły komfort, a przy tym właściwe podparcie ciała. Wśród materacy składających się z kilku warstw znajdziemy również i takie pozwalające na swobodne i wygodne przekręcanie się podczas snu.

Łóżko wyposażamy w materac raz na 10 lat. Wyboru wygodnego modelu do spania nie możemy więc pozostawić przypadkowi. Przetestujmy różne rodzaje materacy i kupmy ten najwygodniejszy dla naszego kręgosłupa i stawów.

Źródła:

  • https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2016/feb/01/softly-does-it-how-to-choose-the-perfect-mattress
  • https://www.independent.co.uk/extras/indybest/house-garden/mattresses/mattress-guide-how-to-choose-best-types-open-spring-pocket-memory-foam-latex-size-firmness-care-a7584356.html