Jeśli nie jesteś gwiazdą i nie masz sporej sumy na garderobę i garderobianą, czyli osobę, która dba o Twoje ubrania, musisz zatroszczyć się o nie sama.

Czytaj więcej: Sposoby na porządek w szafie – pomysły

Niestety, zawartość naszych szaf rzadko przypomina zdjęcia zamieszczane na Instagramie. Ubrań mamy najczęściej za dużo i porozwieszane byle jak. Stąd o krok do chaosu. Jak nad nim zapanować? Mamy kilka rad, które pomogą Ci utrzymać porządek wśród ubrań.

Jak utrzymać porządek w szafie? Kilka radPrzegląd, przegląd, przegląd

Co najmniej co kilka miesięcy, a już koniecznie rad w roku, serwuj swojej szafie porządny przegląd. Zastosuj metodę polegającą na zadaniu sobie następującego pytania: czy miałam daną rzecz na sobie w ciągu ostatnich dwóch lat? Jeśli nie, pozbądź się jej bez żalu.
Możesz zorganizować wieczór z koleżankami, które np. wezmą Twoje ubrania (i przekażą je dalej). Dobrze mieć kogoś, kto szczerze powie Ci, w czym dobrze wyglądasz.

Zaplanuj sekcje i strefy

Osobno koszule, t-shirty, spodnie i sukienki. Tak rozdzielaj w pierwszej kolejności. Dopiero później możesz układać je według kolorów… jeśli czujesz taką potrzebę.

Zainwestuj w dobre wieszaki

Najlepsze będą drewniane i miękkie, watowane, do delikatniejszych ubrań. Te, które dostajesz w sklepie, najczęściej nie nadają się do przechowywania ubrań na dłuższą metę. Pamiętaj – ubrania nie mogą być ściśnięte, a dobry wieszak nie jest płaski, lecz lekko wygięty.

Panuj nad potrzebą kupowania

Jeśli uwielbiasz wypady do sklepów np. podczas wyprzedaży, bądź co tydzień wracasz z second-handów obładowana do granic możliwości, wyznaczaj sobie limity. Np. jeśli widzisz, że Twoja szafa pęka w szwach, nim sprawisz sobie nową rzecz, pozbądź się czegoś starego, nielubionego i rzadko noszonego.

Ułóż w głowie gotowe zestawy

Jeśli masz ograniczony budżet i powierzchnię, jaką dysponujesz w szafie, ułóż sobie kilka gotowych, efektownych zestawów, które możesz stworzyć ze swoich ubrań. Niech każdy będzie taki, byś nie musiała kręcić nosem zakładając go.

Miej nawyk odkładania do szafy od razu

Samo się nie poukłada, nie zawiesi, nie posegreguje. Najgorsze są sterty ubrań zalegające na łóżku czy oparciu krzesła.