Do tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia został już rzeczywiście tylko moment. Większość z Was może cieszyć się już jedynie spokojnym oczekiwaniem na wigilijną kolację i chwilę odpoczynku. Niestety, na pewno nie wszystkie. Spora część ma przed sobą jeszcze ostatnie przygotowania, w tym także dekorowanie mieszkania…

Jeśli należycie do ostatniej grupy i odkładacie część przygotowań – szczególnie tę związaną z przystrajaniem – na dosłownie ostatni moment, ten artykuł jest dla Was!

ZOBACZ TEŻ: Jak modnie ubrać choinkę? Zobaczcie inspiracje Pinteresta

Postanowiłyśmy ułatwić Wam nieco to nie dla wszystkich przyjemne przedświąteczne zadanie i zebrać w jednym miejscu kilka ciekawie prezentujących się pomysłów. Starałyśmy się skupić na propozycjach możliwie zajmujących jak najmniej czasu i funduszy… Minimalizm będzie tu na pewno motywem przewodnim.

Jak udekorować mieszkanie na Boże Narodzenie? Oto kilka pomysłów i...

Zacznijmy od podstaw…

Dekorowanie mieszkania jest jedną z bardziej indywidualnych kwestii. Zależy nie tylko od gustu i wyczucia stylu, ale też powierzchni mieszkania, którą będziecie musiały udekorować. Pamiętajcie, że tu także obowiązuje podstawowa zasada – „mniej znaczy więcej”. Przesada w każdym wydaniu nie wychodzi na dobre…

Warto także przypomnieć w tym miejscu o tym, że nie wszystkie jesteście fankami świątecznych dekoracji. Nie każdemu muszą podobać się wymyślne ozdoby, szczególnie w przypadku małych mieszkań, gdzie dodatkowo zabierają przestrzeń… Dlatego – bez względu na to, co ma do powiedzenia na ten temat ktokolwiek z Waszego otoczenia – nie każda z Was MUSI godzinami dekorować mieszkanie.

Jeśli już decydujecie się na przystrajanie, pamiętajcie o kilku rzeczach…

Po pierwsze – każda przesada jest nie zdrowa. UWIERZCIE w to wreszcie…
Po drugie – bądźcie konsekwentne. Postawicie na jeden styl, nie mieszajcie pomysłów, trendów.
Po trzecie – dekoracje wcale nie muszą kosztować krocie. Naturalne, prawdziwe ozdoby wbrew pozorom będą tańsze niż ich sztuczne odpowiedniki.
Po czwarte – PLANUJCIE! Taaak… Wiemy, że zostało Wam naprawdę mało czasu, dlatego nie możecie tracić go na powtarzanie czy jakiekolwiek zbędne czynności. Lista z rzeczami do zrobienia jest tu obowiązkowa. Podobni jak przygotowanie spisu rzeczy, które już masz, żeby nie kupować np. 3 zbędnego zestawu światełek.

Przejdźmy do konkretnych pomysłów na dekoracje…

Jak udekorować mieszkanie na Boże Narodzenie? Oto kilka pomysłów i...

CHOINKA
Hmmm… Żywa czy sztuczna? Wysoka czy niska? Banałem będzie stwierdzenie, że to wszystko kwestia gustu. Warto za to obalić przy tej okazji mit o tym, że żywe drzewko w doniczce albo cięte będzie dużo bardziej wymagające. Wbrew pozorom… Oczywiści – będziecie musiały zmierzyć się z osypywaniem się igiełek, ale nawet pomimo tego naprawdę WARTO! Tego zapachu i klimatu (nawet w przypadku małego drzewka) nie zastąpi NIC.

Dodajmy, że niewielkie drzewko, idealnie pasujące nawet do mieszkania w bloku to koszt około 40 zł w przypadku choinki z doniczką. Pamiętajcie, że zawsze może ona później ozdobić ogród czy działkę…

ZOBACZ TEŻ: Jak wyjść idealnie na (świątecznych) zdjęciach

OZDOBY NA CHOINKĘ
Hmmm… Większości z Was na pewno kojarzą się one z wielkimi, kolorowymi bombkami i łańcuchami. Jeśli zostało Wam mało czasu na dekorowanie drzewka, możecie zrobić ostrą selekcję wieszanych na nim dodatków. Mocno ograniczcie ich ilość. Dobierajcie tylko te pasujące do siebie. Naprawdę chodzi tu o minimum… Zamiast tego skupcie się na ładnym, ciepłym oświetleniu. Najbardziej efektowne i tworzące „klimat” są drobne światełka o ciepłej białej barwie. Nie migające, najprostsze, minimalistyczne… W zestawieniu z naturalnym drzewkiem już same potrafią stworzyć uroczy komplet, któremu naprawdę niewiele potrzeba do uzyskania wspaniałego końcowego efektu.

Jak udekorować mieszkanie na Boże Narodzenie? Oto kilka pomysłów i...

Doskonałym rozwiązaniem jest także stworzenie własnych ozdób choinkowych. Kokardy ze wstążek i organzy, słomkowe plecionki, suszone plastry pomarańczy i cytryn, pierniczki i ciasteczka, wycinanki z filcu potrafią prezentować się równie ciekawie jak bombki. Nie ukrywamy jednak – to nie pomysł na dodatki last minute… Ich przygotowania zajmuje sporo czasu. Być może warto za rok zarezerwować go odrobinę więcej?

STROIKI
Na pewno się ciekawym pomysłem na niedrogie i efektowne dekoracje. Szczególnie dotyczy to tych wykonanych z naturalnych gałązek, najlepiej samemu. Do samodzielnego stworzenia ozdoby w tym wydaniu wystarczy kilka iglastych gałązek i niewielką ilość dodatków w kolorach pasujących do reszty ozdób w mieszkaniu.

Zdecydowanie nie polecamy łączenie stroików ze świeczkami, chyba że zrezygnujecie z ich zapalania… Idealna alternatywą za to będą tu drobne światełka na baterie. Są one doskonałym rozwiązaniem dla minimalistek – mogą być jedynym dodatkiem do stroika czy świątecznego wianka. Rozwiązują też problem ciągnących się do kontaktu, nieestetycznych kabli.

OZDOBY WISZĄCE
Zrezygnujcie z okazałych bombek czy łańcuchów. Nie tylko mogą okazać się problematyczne w przypadku potłuczenia, ale i skutecznie zmniejszają przestrzeń… Zastąpcie je np. pojedynczą, ale większą jemiołą, ewentualnie dzwoneczkami czy delikatniejszymi ozdobami z drewna albo słomki.

Świetnym sposobem na stworzenie minimalistycznych ozdób na ostatnią chwilę są ładnie wyeksponowane kartki świąteczne. Możecie ustawić je w widocznym miejscu albo przykleić do ozdobnej wstążki i powiesić na ścianie.

Jak udekorować mieszkanie na Boże Narodzenie? Oto kilka pomysłów i...

ZOBACZ TEŻ: Jak udekorować mieszkanie na święta? Oto pomysły Zara Home

Warto zadbać też o dekoracje w nieco innym niż tradycyjna choinka wydaniu…

jak udekorować okno na święta bożego narodzenia

W tej kwestii macie pełne pole do popisu nawet w ostatniej chwili!

Najbardziej minimalistycznym, ale równocześnie najbardziej efektownym rozwiązaniem będą oczywiście światełka. Możecie zdecydować się na różne warianty – oczywiście zależne od tego, jakimi środkami i lampkami dysponujecie… Pocieszeniem jest tu to, że nawet najprostsze i najtańsze białe ciepłe światełka tworzą przyjemny klimat po protu ułożone wzdłuż parapetu.

Alternatywą dla nich mogą być lampki w kształcie gwiazdek. Możecie upiąć je wzdłuż framug okna, ewentualnie na firance, zasłonie czy karniszu – o ile pozwoli Wam na to zasięg kabla. Tu także doskonałym rozwiązaniem są zestawy na baterie!

Jeśli dysponujecie jeszcze odrobiną czasu, możecie pokusić się o samodzielna narysowanie czegoś na szybie. Nie, nie chodzi o wymyślne, skomplikowane wzory, a najprostsze np. śnieżynki. Ważne by były równo i estetycznie wykonane. Do ich stworzenia wystarczy biały, zmywalny pisak do szkła.

Jak udekorować mieszkanie na Boże Narodzenie? Oto kilka pomysłów i...

Ciekawym rozwiązaniem – choć bardziej czasochłonnym – mogą być także śnieżynki stworzone przy użyciu sztucznego śniegu w sprayu. Zacznijcie od przygotowania szablonu śnieżynki o najprostszym kształcie. Wytnijcie go w kartce (liczba i wielkość zależą od Was, pamiętajcie tylko, że zbyt małe nie będą dobrze widoczne). Zróbcie to jednak tak, by nie uszkodzić „wnętrza” wykrawanego kształtu. Dzięki temu stworzycie za jednym zamachem dwa szablony – taki, z którego gwiazdka powstanie w efekcie wypełnienia go sprayem, i taki, gdzie będzie ona jedynie obrysem w „śniegowej” otoczce. Śnieżynkami będziecie mogły pokryć całe okno albo tylko jego część. Będziecie mogły stworzyć też warstwowy wzór – najpierw skorzystajcie z szablonu o kształcie śnieżynki, w drugiej kolejności z kartki z wyciętą śnieżynką.

Pamiętajcie, że w przypadku dekorowania okien, najlepiej sprawdzą się białe ozdoby… Zrezygnujcie z mieszanki kolorów.

Jak udekorować mieszkanie na Boże Narodzenie? Oto kilka pomysłów i...

jak udekorować balkon na boże narodzenie

Kolejnym polem do popisu, jeśli chodzi o dekorowanie, jest oczywiście balkon. Coraz częściej – co widać szczególnie wieczorami – ludzie sięgają po ozdoby, którymi zdobią nie tylko wnętrze mieszkań, ale i tę małą powierzchnie poza nimi.

ZOBACZ TEŻ: Jak ubrać się na Święta Bożego Narodzenia? 5 porad!

Jeśli czujecie, że to pomysł dla Was, pamiętajcie o tym, że w przypadku balkonu przesada także jest niezdrowa… Migające, mieniące się najróżniejszymi kolorami światełka, błyskające gwiazdki, wspinające się po balustradzie mikołaje, sztuczne girlandy – to elementy, z których powinnaś zrezygnować. Zastąp je naturalną wiązanką z gałązek iglaków i ozdób białymi ledowymi światełkami (można wieszać je także na zewnątrz). Ewentualnie pozostań przy samych lampkach…

Zatem do dzieła! Zostało Wam już naprawdę niewiele czasu!

Jak udekorować mieszkanie na Boże Narodzenie? Oto kilka pomysłów i...