Jak traktujesz swoją garderobę, tak później wyglądasz. Nawet jeśli masz bzika na punkcie mody, nie będziesz wyglądać w stu procentach dobrze, jest brak Ci cierpliwości, by zadbać o stan szafy.

Przechowywanie ubrań wpływa na ich wygląd. To nieprawda, że jedynie pranie i noszenie może je zniszczyć. Porozwieszane byle jak stają się zdeformowane, workowate, po prostu brzydną. A wystarczy trzymać się kilku prostych zasad…

Unikaj ścisku w szafie.

Lepiej jedną rzecz za mało, niż za dużo. Jeśli nie masz miejsca do przechowywania ubrań, pohamuj swoje żądze zakupowe. Ubrania potrzebują luzu. Inaczej wiecznie będą pogniecione.

Prasuj ubranie przed zawieszeniem lub złożeniem

Nie chodzi o skrupulatne manewry żelazkiem, ale nadanie kształtu. Poza tym, nie ma sensu wieszać na wieszaku czegoś, co nie jest gotowe do zawieszenia.

Zainwestuj w dobre wieszaki.

Te sklepowe są zazwyczaj zbyt cienkie, a już broń Boże nie wkładaj do szafy wieszaków metalowych, tych z pralni chemicznych. Ubrania przechowywane na nich szybko się defasonują.

Zasuń suwaki, pozapinaj guziki wiszących ubrań. To również zapobiega ich deformacji.

Swetry zawsze składaj lub zwijaj. Są zbyt ciężkie, by je wieszać. Na wieszakach będą się tylko rozciągać.

Czytaj więcej: JAK ZŁOŻYĆ SWETER

Jeśli jesteś pedantką i nawet t-shirty lubisz trzymać na wieszakach, pamiętaj, by wkładać je od dołu, nigdy przez dekolt.

Jeśli ubranie ma specjalne pętelki do powieszenia, korzystaj z nich. Producent miał powód, by je umieścić – najwyraźniej ubranie jest za ciężkie, by można je było wieszać za pasek czy szlufki.

Spodnie jeansowe możesz składać w kostkę. Spodnie z materiału powinny wisieć na wieszakach. Jeśli mają widoczny kant, zawsze składamy je wzdłuż niego. W pozostałych przypadkach składamy wzdłuż szwów.

Masz wieczny bałagan w bieliźniarce? Zainwestuj w specjalne przegródki (do kupienia np. w Ikea) lub zrób je sama – mogą być chociażby kartonowe. Chodzi tylko o to, aby każda para miała swoje miejsce. Zobaczysz, ile czasu pozwala to zaoszczędzić na co dzień.

Bielizna, skarpetki i szale powinny być zrolowane (skarpetki zwinięte w kulki). Dzięki temu nie rozciągają się, nie zahaczają o inne guziki, pętelki itp. Zajmują też mniej miejsca, a ich składanie i segregacja jest względnie łatwa i szybka.

Ubrania składaj na płaskiej powierzchni. Staraj się robić to wzdłuż naturalnych zagięć materiału lub szwów. Przed złożeniem zapnij wszystkie guziki i zasuń suwaki, wcześniej też sprawdź, czy kieszenie są puste.

Jak prawidłowo przechowywać ubrania?