Mocne, wyraziste nadruki – ten trend powraca i ma znowu królować wiosną i latem.

Tylko czy naprawdę będzie? Tkaniny zdobione wyraźnymi wzorami to rzeczy trudne do noszenia. Często deformują sylwetkę, dodają kilogramów, nieraz wyglądają po prostu dziwacznie.

Jest jednak kilka sposobów na to, by nosić je dobrze.

Raz, a dobrze

Najprościej (i najbezpieczniej) jest postawić na jeden element. Sukienka w kwiaty? Dobrze. I basta.

Szal w wyraźne wzory? Najlepiej na tle gładkiej bluzki.

Co tu dużo mówić: wzór idealnie prezentuje się na gładkim tle. Jeśli w naszym stroju mamy element w wyraźne kwiaty bądź abstrakcyjne wzory, reszta powinna być mu niejako podporządkowana, czyli prosta.

Bój się wzoru

Jeśli masz wątpliwości co do podobnych deseni, nie przekonuj się do nich na siłę. Zamiast tego możesz zaopatrzyć się we wzorzystą torebkę, szal, czy… niebanalną podszewkę, którą widać, gdy np. podwijamy rękawy.

Patrz na kolor

Jeśli noszony wzór jest wyraźny, ale składa się np. jedynie z dwóch kolorów (np. popularnej czerni i bieli), możemy pozwolić sobie na dodatki w kolorze fuksji, czerwieni, turkustu – innymi słowy coś szalonego.

Im bardziej zwariowany nadruk, tym reszta stroju powinna być stonowana.

Nie musisz przenosić wybiegu do życia codziennego

To, że coś świetnie wygląda na modelce, nie znaczy, że równie wspaniale wyglądać będzie na nas. Stylizacje z wybiegu są niejednokrotnie przeładowane i przerysowane. Na co dzień bezpieczniej jest wybierać wersje okrojone.

Nadruk powiększa

Chyba, że są to pionowe pasy…

Oczywiście wszystko zależy od wzoru, ale najbardziej podstawowa zasada jest taka, że im większy nadruk tym więcej… dodanych kilogramów.

Dlatego też w szerokich koszulach w wielkie kwiaty wyglądają dobrze dość szczupłe osoby. Te tęższe również mogą je nosić, jednak lepiej prezentować się będą w ubraniach blisko ciała (chociaż nie obcisłych).

Wzory możemy jednak wykorzystać, by skierować wzrok tam, gdzie chcemy. Mamy ładne nogi? Wybierzmy sukienkę z kwiatem nadrukowanym na dolnej części lub po prostu załóżmy wzorzystą spódnicę.

Niewielki biust również powiększy duży nadruk w górnej części stroju. Wszystko, co chcemy pomniejszyć, schować i ukryć, powinno być jednak przykryte matową, jednolitą tkaniną.

Jak zatem „wyczarować” talię? Założyć kwiecistą tunikę i przewiązać ją szerokim, gładkim pasem.

Jeśli chcesz łączyć, łącz podobne

Paski i kwiatki? Kwiatki i kratka? To najczęściej nie wygląda dobrze w duecie. Za to wzór kwiatowy możemy zestawić z innym, podobnym. Tak, jak na zdjęciu poniżej:

Po lewej:

Podobne wzory, czyli tunika w kwiecisty wzór i pasująca do niej chusta.

Po prawej:

Wzór na gładkim tle, czyli efektowny nadruk na czerni. Jedynie łososiowe szpilki nawiązują do kolorystyki tuniki.

Zdjęcia: H&M

Gładka tkanina w zestawieniu z wzorzystą zawsze będzie pomniejszać, spłaszczać, przykrywać. Można to wykorzystać do optycznego korygowania sylwetki.