Blask w okresie karnawałowym jest bardzo wskazany – szczególnie teraz, kiedy sukienki i bluzki hojnie wyszywane cekinami są tak modne i polecane przez stylistów.

Wszelkie lśniące i iskrzące elementy stroju mają jednak to do siebie, że bardzo łatwo z nimi przesadzić i w efekcie wyglądać jak choinka – a nie o to przecież chodzi.

Mamy dla Was kilka prostych porad, których warto się trzymać – podpowiedzą one, jak nosić cekiny i inne zdobienia tak, aby faktycznie przydawały nam blasku oraz jak się do nich przekonać.

Życzę więc miłej lektury, a poniżej mały bonus w postaci niewielkiej, ale bardzo lśniącej galerii.

1. Jeśli nie masz jeszcze nic błyszczącego w swojej garderobie, to zacznij od kupna małych elementów – na przykład zdobionej cekinami torebki (najlepiej kopertówki).

2. Upewnij się, że zdobienie jest dopasowane do Twojej figury. Bardzo dużych rozmiarów cekiny, łuski, blaszki czy inne świecidełka mogą przytłoczyć drobną figurę.

3. Duża, okazała biżuteria będzie się najlepiej komponować z prostymi, stonowanymi ubraniami. Gigantyczna kolia i kolczyki plus błyszcząca sukienka, torebka i buty nadadzą Ci wygląd a la drag queen.

4. Generalnie wszystkie zdobienia typu cekiny, lśniące hafty, ćwieki, pajety czy sztuczne kamyki najbardziej elegancko wyglądają na ubraniach czarnych, białych oraz szarych. Z nasyconymi kolorami robiły furorę w latach ’70-tych.

5. Pamiętaj, że zdobienie przyciąga wzrok do miejsca, w którym się znajduje. Dlatego najlepiej wybierać ubrania ze zdobieniami na tych częściach sylwetki, które chcemy wyeksponować.

6. Najlepszy efekt uzyskasz, jeśli w Twoim stroju znajdzie się tylko jeden zdobiony element – tak, aby nic innego go nie przyćmiło.

7. Zdobienia można mieszać i łączyć, ale tak, aby nie przesadzić. Szal z frędzlami plus haftowana spódniczka jest OK. Gorzej, jeśli szal byłby wyszywany cekinami, a spódniczka metalowymi płytkami. Lustro plus krytyczne oko jeszcze nikomu nie zaszkodziło.

8. Cekiny, błyszczące hafty i inne zdobienia tego typu nie nadają się na co dzień – lepiej zachować je na specjalne okazje. Jeśli będzie je nosić na co dzień, to przy okazji ważniejszego wydarzenia ciężko Ci będzie czymś zaskoczyć.

A już poza tymi radami – przede wszystkim należy dbać o tego typu zdobione przedmioty. Każdy, kto posiada lub posiadał ubranie, buty lub torebkę zdobioną cekinami, kamieniami czy czymkolwiek podobnym wie, że lubią one odpadać. A wybrakowany element garderoby nie zrobi pozytywnego wrażenia. Dlatego trzeba je otoczyć specjalną troską, prać ręcznie używając delikatnych detergentów (farba z cekinów jest bardzo na nie podatna, podobnie klej do tekstyliów używany do przyklejania zdobień na tkaniny). Najlepiej oczywiście oddać je do czyszczenia w pralni, ale można równie dobrze zrobić to w domu.

A teraz obiecana galeria:


Temperley London


Tibi


Marni


Phillip Lim


Christian Louboutin


Christian Louboutin


Phillip Lim


Mint Jodi Arnold


Juicy Couture


Iisli


Nanette Lepore


Catherine Malandrino


Rebecca Taylor


Rebecca Taylor


Antik Batik