Okulary, poza funkcją czysto użytkową, pełnią również funkcję ozdobną. Jak dobrać okulary, żeby wyglądać stylowo i wyeksponować walory urody? Należy wybrać model, który będzie dopasowany do kształtu twarzy, koloru oczu oraz karnacji. Skorzystajcie z naszych wskazówek, a dokonanie właściwego wyboru okaże się banalnie proste!

Jak dobrze dobrać okulary?

Oprawki okularów a kształt twarzy

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do kształtu twarzy? Zasada jest prosta: oprawki powinny być wybierane na zasadzie kontrastu. Tym samym, do okrągłej twarzy, najlepiej pasują okulary o kanciastym zakończeniu, natomiast w przypadku twarzy prostokątnej, sprawdzą się modele o zaokrąglonym kształcie. Jak zatem, wybrać oprawki, które będą idealnie współgrały z kształtem twarzy? Poniżej szczegóły.

Jak dobrze dobrać okulary?

Twarz owalna

Ma niemal idealne proporcje, jej najszerszy punkt stanowią policzki. Czoło i szczęka znajdują się na zbliżonej szerokości. To wszystko powoduje, że do owalnego kształtu twarzy można nosić niemal wszystkie typy oprawek. Kilka modnych propozycji to: Sofia, Joyce i Dollis.

Twarz okrągła

Można ją rozpoznać po delikatnie zaznaczonych rysach twarzy, lekko zaokrąglonej brodzie i niskim czole. Będą do niej pasować oprawki kwadratowe, kanciaste oraz każde inne z wyraźnie zaznaczonymi konturami, np. Bennet, Porter, Grace.

Jak dobrze dobrać okulary?

Twarz kwadratowa

Wyraźnie zaznaczone rysy twarzy, czytelna linia kości policzkowych, mocno zarysowana szczęka, szerokie czoło – po tym można poznać twarz kwadratową. Jej dobitne rysy warto zneutralizować za pomocą okrągłych lub owalnych oprawek oraz kocich modeli. Dobry wybór to oprawki: Belova, Steve i Charlie.

Twarz trójkątna

Jej charakterystyczne cechy to wyraźnie zarysowane kości policzkowe, szerokie czoło i wąski podbródek. Do takiego typu twarzy najlepiej pasują okulary o zaokrąglonych kształtach lub kocie oczy. Propozycje modeli oprawek dla posiadaczy twarzy trójkątnej to Madeline, Pola i Cooper. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o doborze oprawek do kształtu twarzy i nie tylko, zapraszamy do lektury wpisu poświęconego tej tematyce: https://muscat.pl/blog/2019/07/16/kilka-wskazowek-jak-dobrze-dobrac-okulary/.

Jak dobrze dobrać oprawki okularów do koloru oczu?

Wybór oprawek, które odpowiednio wyeksponują kolor oczu, nie jest prosty. Wszystko dlatego, że tęczówka oka zwykle nie ma jednorodnego koloru. W ogólnej klasyfikacji można wyróżnić trzy główne odcienie tęczówek: niebieski, zielony i brązowy. Jak dobrać do nich okulary korekcyjne lub przeciwsłoneczne? O tym poniżej. Niebieskie oczy Do niebieskich oczu najlepiej będą pasowały oprawki w tej samej tonacji, np. Navy, Crystal Matt, Smoke, Havana Blue. Osoby, które lubią wyraziste rozwiązania, mogą sięgnąć po kontrastujące z niebiskim kolory, np. bursztynowy lub fioletowy. Zielone oczy W tym przypadku oprawki utrzymane w odcieniach zieleni to strzał w dziesiątkę, np. Bottle Green, Havana Mint. Propozycja dla odważnych to okulary w zupełnie innej tonacji, ale nadal idealnie komponującej się z zielenią, np. Parker Striper Amber lub Banner Havana Bee. Brązowe oczy Z brązowymi oczami ładnie komponują się oprawki w kolorze szylkretu. Trafione propozycje to Ellis Dark Havana, Ellis Ginger i Bennet Red Havana. Osoby, które gustują w ciemnych odcieniach, mogą sięgnąć po model Joyce Burgundy dostępny w ofercie Muscat. Można ją rozpoznać po delikatnie zaznaczonych rysach twarzy, lekko zaokrąglonej brodzie i niskim czole. Będą do niej pasować oprawki kwadratowe, kanciaste oraz każde inne z wyraźnie zaznaczonymi konturami, np. Bennet, Porter, Grace.Jak dobrze dobrać okulary?

Jak dobrać okulary do karnacji?

Zasada kontrastu nie obowiązuje w przypadku dopasowywania oprawek do karnacji. Jasna cera nie będzie dobrze wyglądać z ciemnymi oprawkami i odwrotnie, osobom o ciemnej cerze nie pasują jasne oprawki. Zatem jakie wybrać, by wyglądać dobrze? W przypadku jasnej cery optymalny wybór to przezroczyste oprawki w kolorze Champagne lub w odcieniu delikatnego różu – Rose Water. Natomiast do śniadej cery pasuje burgund oraz brąz wzbogacony o żółte elementy, jak w kolorze Havana Bee.

Jak dobrze dobrać okulary?

Osoby o urodzie typu lato będą dobrze prezentowały się w oprawkach w kolorach popielatym, pudrowym czy granatowym, np. Dollis Navy czy Belova Nude. Z kolei panie obdarzone cechami typowymi dla wiosny mogą postawić na jasne, kremowe barwy, a także zestawienia kolorystyczne dopasowane do koloru oczu. Dla pani zimy strzałem w dziesiątkę mogą okazać się oprawki czarne, stalowe, granatowe i jasnoróżowe, takie jak Belova Rose Water czy Grace Smoke. Czerwień również jest tu bardzo ciekawą propozycją. Z kolei typowa jesień powinna pokochać brąz i ciepłe barwienia inspirowane naturą. Więcej inspiracji oraz porad na temat tego, jak dobrać idealne okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne, można znaleźć na blogu Muscat. Tam również znajduje się specjalna infografika, dzięki której wybór okularów będzie jeszcze prostszy, a także mnóstwo wakacyjnych inspiracji dotyczących okularów przeciwsłonecznych, np. https://muscat.pl/blog/2019/06/18/wakacyjne-inspiracje-z-muscat/.

Materiał partnera