Buty są bardzo ważnym elementem każdego outfitu. Odpowiednio dopasowane obuwie może nadać wyjątkowego charakteru stylizacji, wzbogacić ją lub po prostu uzupełnić. Istnieje wiele prostych zasad, ułatwiających tworzenie dobrze skomponowanych i komfortowych outfitów, w których obuwie odgrywa ważną rolę. W jaki sposób dobrać buty do stylizacji? Przedstawiamy 5 najważniejszych zasad.

Buty do torebki – klasyczna reguła 

Buty i torebka to akcesoria, które w modzie są w pewnym sensie ze sobą połączone i stanowią duet. Klasyczna zasada wskazuje na to, że buty i torebka powinny być do siebie dopasowane, na przykład pod względem kolorystycznym lub stylistycznym. Taka reguła była przestrzegana między innymi w latach 80. i 90. XX wieku, a także we wcześniejszych dekadach. Obecnie uznaje się, że w nowoczesnych stylizacjach buty i torebka nie muszą być wcale dopasowane do siebie pod względem kolorystycznym. Dobrym rozwiązaniem jest jednak zadbanie o spójność tych akcesoriów. Podobny odcień lub ten sam styl to elementy, które pozytywnie wpływają na odbiór całej stylizacji i świetnie sprawdzają się w trakcie ważnych okazji, na przykład biznesowych lub na weselu. Stosowanie tej klasycznej reguły może więc ułatwić tworzenie outfitu. Wybierając buty damskie oraz torebki do stylizacji, zwróć uwagę na ofertę sklepu CCC. Ta polska marka ma w swoim asortymencie szeroki wybór obuwia i torebek. Produkty możesz kupić stacjonarnie oraz online.

Obuwie jako domknięcie stylizacji 

Kompletowanie całej stylizacji polega na doborze odpowiednich elementów i połączeniu ich w jedną całość. Wydaje się to bardzo proste, jednak w rzeczywistości wymaga trochę kreatywności i znajomości mody. Buty mogą domykać stylizację w kontekście kolorystycznym, a dzięki temu całość wygląda na bardziej przemyślaną. Prostym przykładem jest zestawienie czarnej sukienki, czerwonej apaszki na szyi i czerwonych szpilek. Ten ostatni element domyka stylizację i sprawia, że prezentuje się ona bardzo elegancko. Znacznie gorzej wygląda z kolei połączenie brązowego swetra, kolorowej spódnicy i czarnych półbutów.

Weź pod uwagę swoją sylwetkę

Tworząc stylizację i dobierając do niej obuwie, dobrze wziąć pod uwagę swój typ sylwetki. Oczywiście obecnie każdy, bez względu na wygląd, może nosić różne outfity. Ruch body positive również korzystnie oddziałuje na możliwość tworzenia wspaniałych stylizacji. Dobrze jednak pamiętać o tym, że pewne akcesoria mogą sprawić, że sylwetka oraz outfit będą wyglądać po prostu korzystniej. Przykładowo osoby niskie mogą zdecydować się na stworzenie spójnej linii kolorystycznej od pasa w dół, a więc połączyć spodnie nude ze szpilkami lub botkami w tym samym kolorze. Z kolei masywniejsza sylwetka będzie wyglądać lepiej, jeśli buty będą miały szerszy obcas, a więc na przykład na słupku lub platformie. W praktyce więc nie chodzi nawet o to, aby ukrywać mankamenty, ale pokazać te najkorzystniejsze elementy sylwetki.

Dopasowanie kolorystyczne

Kolejną zasadą jest całościowe dopasowanie kolorystyczne stylizacji. Buty mogą być w takim samym kolorze jak sukienka, garnitur, czy garsonka. W ten sposób outfit wygląda jednolicie i elegancko, dlatego doskonale sprawdzi się na bardziej formalne okazje. Dobrze dodać jeden akcent kolorystyczny, a więc coś w innej barwie niż reszta stylizacji. Może być to marynarka, apaszka, duża spinka do włosów.

Buty jako element stylu 

Buty powinny być dopasowane do stylu, aby całość stylizacji była bardziej przemyślana. Przykładowo do rockowego outfitu świetnie pasują glany, ale znacznie mniej lekkie szpilki lub sandałki. Z kolei do stylu boho idealnie wpasują się sandały z rzemykami, ale masywne buty sportowe już mniej. Z drugiej strony obecnie wiele osób tworzy bardzo kontrastowe stylizacje, w których konkretne elementy teoretycznie do siebie nie pasują. Takie rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim u osób bardziej zaznajomionych z modą, a także tych, które lubią szukać nowych trendów.