Jednym z największych wyzwań podczas bycia na diecie jest ograniczenie uczucia głodu. Głód sprawia, że łatwiej sięgamy po niezdrowe przekąski, zjadamy naraz więcej niż potrzebujemy i szybko tracimy motywację.

Oto kilka sztuczek, które pomogą Ci dłużej cieszyć się uczuciem sytości i pozostać wierną swoim postanowieniom.

Jedz rzadkie potrawy

Jedną z najczęstszych rad, jaką słyszymy podczas bycia na diecie jest picie szklanki wody przed posiłkiem, aby częściowo wypełnić żołądek. Jednak wybieranie żywności o niskiej gęstości, która zawiera wysoki procent wody, jest lepszym pomysłem. W przeciwieństwie do wody pitej tylko przed posiłkiem, żywność, które zawiera wodę dłużej znajduje się w żołądku i dłużej cieszymy się uczuciem sytości.

Jedz potrawy z błonnikiem

Potrawy zawierające błonnik doskonale tłumią głód! Pomagają one utrzymać stabilny poziom cukru we krwi przez dłuższy czas, co prowadzi do mniejszego uczucia głodu. Jedzenie zawierające błonnik wymaga również więcej żucia, które spowalnia tempo jedzenia i ułatwia wcześniejsze uczucie sytości.

Według badań jedzenie jabłka przed posiłkiem pomaga wyeliminować aż 187 kalorii ze zjedzonej potrawy!

Jak być dłużej sytym?

Orzechy najlepszą przekąską

Orzechy są jednym z tych produktów, które mogą pomóc Ci w uczuciu sytości. Migdały są idealne jako przekąska, ponieważ zawierają zarówno przyzwoitą ilość błonnika, jak i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Pamiętaj jednak, że orzechy zawierają sporo kalorii, więc dziennie jedz jedynie cztery garście.

Grejpfruty sprzymierzeńcem diety

Witamina C jest potrzebna do metabolizowania tłuszczu w energię. Grejpfrut jest bogaty w witaminę C – tylko połowa grejpfruta zawiera jej 38 mg! Ponadto, owoc ten ma mało kalorii (duży ma ich niewiele ponad 100).

Siłownia nie tylko na spalanie kalorii

Ćwiczenia na siłowni pomogą Ci w czymś więcej, niż tylko w spalaniu kalorii . Regularne ćwiczenia mogą zmniejszyć poziom greliny, hormonu, który zwiększa apetyt. Zauważyłaś, że po wysiłku fizycznym wcale nie masz ochoty na jedzenie? Regularne ćwiczenia sprawią, że będziesz panowała nad głodem i dłużej cieszyła się sytym żołądkiem.

Jedz powoli

Uczucie sytości zależy również od tego, jak szybko jemy. Jeśli będziesz jeść powoli, dokładniej zidentyfikujesz sygnały sytości i nie najesz się za bardzo!

Jak być dłużej sytym?