Irena Kwiatkowska to Kobieta Pracująca nie tylko w serialu, ale także w filmie, teatrze, radiu i przede wszystkim w życiu.

Urodziła się 17 września 1912 roku w Warszawie. Była gwiazdą teatru, filmu i kabaretu.
Określana jako wielka sceniczna osobowość, mistrzyni śmiechu, znakomita aktorka dramatyczna.

Wielką artystką stała się tylko dzięki ciężkiej pracy. Bardzo chciała być aktorką, ale nie miała warunków, których wymaga się w szkole teatralnej. Jeden z wykładowców szkoły powiedział jej, że nie ma szans na dostanie się na listę studentów, ponieważ nie ma odpowiedniego wyglądu.

Jej upór, wytrwałość i praca były nadzwyczajne i wyniosły ją na wyżyny aktorstwa.

Zadebiutowała w teatrze Cyrulik Warszawski. Przed wojną miała angaże w teatrach w Warszawie, Poznaniu i Katowicach.

Podczas okupacji niemieckiej była żołnierzem AK, uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim.

Po wojnie występowała w krakowskim kabarecie Siedem Kotów. Wiersze oraz piosenki pisał dla niej Konstanty Ildefons Gałczyński. Od 1948 roku związana była ze scenami warszawskimi. Przez 20 lat grała dla widzów Teatru Nowego w stolicy.

Wszyscy pamiętają jej rolę Kobiety Pracującej w serialu Czterdziestolatek. Jej słynne zdanie „Jestem kobieta pracująca, żadnej pracy się nie boję” przeszło już do historii.

Mówiła o sobie: „Ja jestem aktorką, rzemieślnikiem.” Nigdy nie mówiła, że jest artystką lub dobrą aktorką.

Irena Kwiatkowska zagrała ponad 100 ról teatralnych, 20 filmowych i telewizyjnych. Była kobietą radosną, skromną i przepełnioną wewnętrzną energią. Odeszła jako wspaniały człowiek i wielka sceniczna osobowość.