Gatta – największy w Polsce producent wyrobów pończoszniczych oraz odzieży – dwa razy do roku wprowadza nową kolekcję rajstop i pończoch. Kolekcje te są odpowiedzią na trendy lansowane na pokazach, ale jednocześnie firma znakomicie rozumie co lubią Polki. Pojawiają się jednak pytania: jak stylowo nosić ażurowe rajstopy? a z czym zestawić te z motywem graffiti? Odpowiedzi udziela Joanna Horodyńska, która wystylizowała sesję zdjęciową dla Gatty.

Vintage mix… vintage chic

Sezon jesień-zima 2010/11 daje nam niespotykaną dotąd mieszankę stylów. Modne będzie radosne i nieskrępowane podejście do terminu vintage. Lata 40., 50., 60. z dodatkiem nowoczesności wzoru, faktury materiału i w końcu – koloru. Odnajdziemy tu pewne przerysowania, bez których trend ten nie miałby wystarczającej siły przebicia: perfekcyjne fryzury, kocie okulary czy powiększone w formie kopertówki. Charakterystyczne będą łączenia geometrycznych wzorów – strój i rajstopy, a nawet masywna torebka mogą mieć podobną fakturę materiału. Wręcz wskazane jest powtarzanie wzorów na bluzce lub sukience, ale w innej odsłonie kolorystycznej. Przeciwnie jednak niż w latach 80. nie będą modne zestawienia krzykliwe i kontrastowe. Kolory jesieni to przytłumione granaty, śliwki, wojskowa zieleń, brąz, pomarańcz, fiolet, czerwień oraz klasyczna czerń. Formy stroju mają także liczne oblicza: spódnice ołówkowe, rozkloszowane, szorty. Tak naprawdę wszystko jest dozwolone, o ile zachowamy atmosferę dawnej, wytwornej mody.

Grunge-baby doll

Styl grunge zajmuje wysoką pozycję wśród trendów tegorocznej jesieni. Przede wszystkim pozwala na nieskrępowane wyrażanie siebie. Jest to jednak uwspółcześniona wersja stylu znanego w latach 90. z kraciastych koszul, podartych jeansowych kurtek i legginsów. Obecnie grunge funkcjonuje zarówno w świecie elegancji, jak i młodzieńczego i zbuntowanego luzu. W wersji „baby doll” grunge jest dziewczęcy, lekki, zabawny, choć tak jak w poprzedniej dekadzie – odrobinę mroczny. Gama kolorystyczna to brąz, czerń, grafit, butelkowa zieleń.
Formy i warstwy stroju skupione są raczej na górze sylwetki – modne będą krótkie tuniki z elementami koronki, delikatnej wełny, jedwabiu noszone do prostych, monochromatycznych legginsów. Obowiązkowe będą kamizelki, krótkie kurtki przypominające w formie miniaturę płaszcza, a czasem za dużą marynarkę.

Graffiti i kolor sezonu

Inspiracją dla tego trendu jest wibrujące, tętniące życiem miasto i sztuka ulicy. Graffiti, murale, street-art jako formy abstrakcyjne pojawiają się na fakturze materiału, tworząc malarski, współczesny pejzaż. Ten trend jest propozycją nie tylko dla odważnych kobiet, które z łatwością wybierają oryginalne rozwiązania, ale także dla tych które chcą urozmaicić swój klasyczny wizerunek. Abstrakcja świetnie prezentuje się bowiem na ołówkowych spódnicach, prostych marynarkach czy eleganckich torebkach. Ponadto, elementy graficzne – dla delikatnego zaznaczenia trendu – mogą być wykorzystane jako niuans, detal na rajstopie. Kolor jest wtedy zgaszony, przydymiony aby nie raził intensywnością i nie kojarzył się z op-artową geometrią. W tym sezonie ma być szykowny, wyrafinowany i glamour. Barwy tego sezonu to wiśnia, burgund, kobaltowy granat, musztarda, brąz, które najlepiej prezentować się będą na bazie czerni.

Tutaj znajdziecie więcej zdjęć z tej kolekcji!