Kolor w ujęciu maksi, czyli estetyka cluttercore, wykracza daleko poza aranżację wnętrz. Oprócz pokojów wypełnionych stosem książek, roślin i ceramiką, modna na przesadę rozszerza się i zagląda do naszych szaf. A w nich zgromadzone w nadmiernych ilościach ubrania i dodatki krzyczą nadrukami, teksturą, kolorem i printami.

Najpopularniejsze trendy w modzie 2023 według TikToka

Kolorowe ubrania, czyli cluttercore w modzie

Stylizacje w duchu cluttercore są zabawne, hałaśliwe i dają wyraz autoekspresji. To codziennie nowy eksperyment, w którym nie musisz przejmować się żadnymi zasadami – łączysz kolor, kroje i dodatki w dowolnie wybrany sposób. To celebracja indywidualności i charyzmy.

Styl ten czasami porównywany jest do babcinych stylizacji. Wszystko to przez sporą obecność maksi kołnierzy, dzianiny i rozpinanych sweterków oraz wszechobecnej długości midi. „Grzeczne” spódnice i sukienki za kolano to element charakterystyczny cluttercore. To kontrolowany nieład i triumf koloru.

Od kolorowych garniturów aż po wszechobecny jeans: poznaj najważniejsze mikrotrendy na wiosnę 2023

Cluttercore w modzie stoi w opozycji do lansowanej, spokojnej estetyki waniliowej dziewczyny lub stawiającej na swobodną elegancję estetyki old money. Daleko mu do minimalizmu, za to nie widzi nic złego w nadmiarze i połączeniu pastelowych groszków z klasyczną pepitką. Wychodzi poza bezpieczną strefę w modzie i kieruje się zabawą. To styl, którego hasło brzmi: noś to, co chcesz i nie traktuj tego zbyt poważnie.