Eko-torby stały się modne. Chodzenie ze zwykłą foliówką jest passe, niektórzy patrzą na to naprawdę krzywym okiem. Wszędzie pełno eko-toreb, czyli biodegradowalnych siatek na zakupy. To one toczą boje o ręce klientów, wygrywając i z foliowymi (bo bardziej ekologiczne) i płóciennymi torbami (bo tańsze).

Okazuje się, że najlepiej sprawdza zwykłe płótno, ale i tradycyjne foliówki nie są takie złe, jak maluje je opinia publiczna. Na ich temat wypowiedziała się prof. Maria Mucha z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej.

W rozmowie z Expressem Ilustrowanym powiedziała, że sama używa foliowych toreb.

– Są bardzo wygodnym opakowaniem – argumentuje. – Nie rozumiem, dlaczego uczepiono się tak torebki z polietylenu. Nie jest przecież trująca, bo powstała z prostego związku węgla i wodoru. Przy jej uzyskaniu zużywa się stosunkowo niewiele energii, nie zanieczyszcza się za bardzo wód i powietrza, a sama foliówka może podlegać recyklingowi, zatem może być ponownie wykorzystana.

No właśnie, w tym cały problem. Taki sam może pojawić się w przypadku eko-toreb.

– Promowane teraz torebki tzw. biodegradowalne też trzeba zbierać i sortować – mówi pani profesor.

– W ich produkcji oprócz polimerów wykorzystano skrobię, która w środowisku się rozkłada, powodując rozpraszanie torebki. Ale polietylen nadal pozostaje, tyle że w postaci proszku. Polimer pod postacią pyłu może zacząć się osadzać na powierzchni wody, bo będzie od niej lżejszy, i stworzy kożuch, który uniemożliwi rybom i roślinom oddychanie. Pływającą po jeziorze torebkę można wyłowić, a powłokę z polimerowych drobin? Ponadto torebki z dodatkiem skrobi są dużo mniej wytrzymałe od wykonanych tylko z polietylenu. Oba czynniki spowodowały, że Zachód zaczął się z nich wycofywać, a u nas kreuje się je na wyjątkowo przyjazne środowisku.

Co zatem? Lniane torby lub bawełniane. Możemy ozdobić je same, do czego zresztą gorąco nakłaniamy. Nawet jeśli nie mamy zdolności plastycznych, można znaleźć odpowiedni wzór i przekopiować go na tkaninę, zabawić się w kolaże czy haftowanie.

Nam bardzo spodobał się kolaż ze świnką.

Wszystkie prezentowane torby do nabycia w sklepie Etsy.

płócienne torby płócienne torby

płócienne torby

płócienne torby