Dzięki swojemu dziedzictwu definiującemu pewną epokę królowa Elżbieta II stała się niezaprzeczalną ikoną stylu. Jej stylizacje były kultowe i dopracowane z nigdy niesłabnącym poczuciem smaku. Najdłużej panująca monarchini Wielkiej Brytanii była prawdziwą ikoną.

Prawda na temat relacji Kate Middleton i Camilli Parker Bowles

Podobno ze względu na niski wzrost, królowa lubiła nosić żywe kolory, które ułatwiały zauważenie jej w tłumie. Słynęła ze swojej bogatej garderoby, która była tak charakterystyczna, że stała się nawet tematem książek zwracających uwagę na temat modowego sovoire-vivre, którego należy przestrzegać.

Autorka jednej z takich książek Sali Huges donosi, że królowa nigdy nie wybierała zieleni na imprezy zorganizowane w trawiastych miejscach lub ciemnych kolorów do pomieszczeń, w których ustawiano ciemne meble.

Co królowało w szafie królowej?

Ubieranie jednej z najczęściej fotografowanych kobiet w historii było uważane za formę sztuki. W jej garderobie nie było  miejsca na pospiesznie zestawione stylizacje, każda kreacja była skrupulatnie dopracowywana. Królowa unikała wykorzystywania trendów, ponieważ te szybko przemijały.

Królowa Elżbieta wyznacza trendy w modzie. Ten płaszcz jest inspirowany jej stylem

Kelly w swojej książce wyjaśniła, że „szuka ruchu miękkich materiałów, włącza wentylator, aby zobaczyć, jak zachowują się na wietrze. Gdy zmienia się światło lub gdy królowa przenosi się do wnętrza, muszę mieć pewność, że kolor i faktura tkaniny się nie zmienią”.

Królowa Elżbieta nigdy nie mieszała kolorów

Styl królowej był raczej monochromatyczny. Miała tendencję do wybierania stylizacji, które koncentrowały się na jednym kolorze. Łączyła jaskrawe garnitury, od czerwieni i limonkowej zieleni po błękit nieba i pastelowy róż. Dodawała parę rękawiczek i kapelusz.

Według Forbesa kluczem do rozgryzienia jej stylu była chęć zachowania neutralnego wyglądu. Łączenie jasnych i odważnych kolorów bez nadmiernej ekstrawagancji było powszechną praktyką królowej. Podobnie jak motywy kwiatowe. Niektóre kolory, takie jak szary, były zakazane, ponieważ postrzegano je jako zbyt proste.