Po raz pierwszy bikini zostało zaprezentowane 5 lipca 1946 roku. Jego projektantem był Louis Réard, francuski inżynier samochodowy. Nikogo nie zdziwi fakt, że w tamtym czasie strój uchodził za bardzo kontrowersyjny, gdyż odkrywał dużą część ciała, eksponując pośladki oraz brzuch.

Wybuchowe wrażenie

Nazwa bikini pochodzi ona od nazwy atolu na południowym Pacyfiku, gdzie przeprowadzano testy broni jądrowej. Reakcje na strój żartobliwie przyrównywano do eksplozji.

Réard długo nie mógł znaleźć modelki dla swojego kontrowersyjnego projektu. Ostatecznie ubranie zgodziła się zaprezentować osiemnastoletnia striptizerka z Casino de Paris, Micheline Bernardini. Prezentacja odbyła się na basenie Piscine Molitor w Paryżu, a zdjęcia modelki w bikini były przedrukowywane w wielu czasopismach. Fotografie odważnej dziewczyny przypadły do gustu zwłaszcza męskim czytelnikom, którzy podobno masowo wysyłali do niej pochwalne listy.

Zamaskowane twarze i skąpe bikini. Tak wyglądały wybory miss w 1936 roku

Trudne początki

Do wykonania pierwszego bikini użyto 194 cmmateriału. Strój szybko uznano za gorszący, w kilku krajach zakazano noszenia go (np. w Belgii, Włoszech, Hiszpanii, Portugalii i Australii). Pierwszy model, biorąc pod uwagę dzisiejsze standardy, był wyjątkowo zabudowany – bardziej przypominał bieliznę: stanik na fiszbinach oraz majtki z wysokim stanem.

 

Zmiana obyczajów

Prawdziwy boom na bikini wywołał film z udziałem Brigitte Bardot, „I Bóg stworzył kobietę” (1956 r.), w którym aktorka wystąpiła w stroju, który pokazywał jej piękne kształty. Amerykański Vogue w latach 60. uznał bikini za najseksowniejszy strój. Wraz z upływem czasu oraz ze zmianą obyczajów ilość materiału, z którego wykonywano stroje kąpielowe, była coraz mniejsza. Majtki z podwyższonym stanem, które wzbudzały kontrowersje w latach 50., zostały zastąpione stringami. Obecnie bikini nikogo nie szokuje, stanowiąc zwykły element garderoby, na co dzień widywany w reklamach, filmach oraz prasie. Nie zastanawiamy się, skąd pochodzi nazwa ani jak kiedyś reagowano na kobiety, które je nosiły.