W 1965 roku moda kobieca zupełnie nie przypominała tego, co widujemy dzisiaj na ulicach. Kobiety nosiły piękne, rozłożyste sukienki, które miały na celu podkreślać ich kształty ale też ukrywać biust, nogi oraz zbyt odsłonięte ramiona. Tym samym było bardzo kobieco, lecz… ciągle tak samo. Wszystko zmieniła jedna sukienka – prosta, przed kolano i z odkrytymi ramionami.

Angielska modelka Jean Shrimpton miała zaledwie 23 lata, kiedy pojawiła się na Derby Day na torze we Flemington Racecourse w Melbourne, w Australii. Sukienka, którą włożyła tamtego dnia, była następnie opisywana przez największe tytuły modowe na świecie, jako ta “która zmieniła modę kobiecą”. Ale w 1965 roku materiał, który kończył się 10 centymetrów nad kolanem modelki, szokował i wzbudzał ogromne kontrowersje.

ZOBACZ TEŻ: BRZYDKA SUKIENKA Z ZARY, KTÓRA ŚWIETNIE PREZENTUJE SIĘ NA INSTAGRAMIE!

Prosta sukienka przed kolano powstała z pomysłu krawcowej, która już wcześniej szyła dla Jean. Grube ramiączka, zasłonięte obojczyki i prosty krój – na dzisiejszy dzień nie reprezentuje sobą niczego, co wzbudziłoby niezdrowe emocje. Prosta, powiedziałoby się nawet “klasyczna” sukienka w kolorze białym, w 1965 roku była wręcz skandaliczna. Co zabawne, nikt nie miał zamiaru tego dnia przeprowadzać rewolucji – sukienka była krótsza o 10 cm ponieważ… nie dostarczono wystarczającej ilości materiału, by zrealizować założony projekt! Modelka bez oporów włożyła sukienkę, z pełnym przekonaniem, że nikt nie zwróci na nią uwagi tego dnia.

Dzięki temu zamieszaniu kariera Shrimpton nabrała wielkiego tempa – pojawiła się na okładkach takich magazynów jak “Vogue”, “Harpers Bazaar” oraz “Elle”, regularnie była zapraszana na podobne przyjęcia (jej obecność pomagała w sprzedaży biletów) a przez wielu znawców mody nazywana jest pierwszą supermodelką na świecie. A dzięki jej „wybrykowi” krótsze o 10 centymentrów sukienki wyprzedawały się jak świeże bułeczki w sklepach!

ZOBACZ TEŻ: Klientka wściekła na sieciówkę. Zobacz spodnie, które wyprowadziły ją z równowagi

Myślałaś, że jedna sukienka nie może zmienić biegu historii? Oto idealny dowód na to, że ta właściwa może naprawdę wiele!