Migrena dotyka wszystkich, bez względu na płeć, kolor skóry czy wiek. Jednak zjawiska wywołujące ból są różne. Także przebieg ataku migreny jest dla każdego inny. Migrena określana jest jako „indywidualistka”, co oznacza, że każda osoba cierpiąca na to schorzenie choruje z innej przyczyny, ma własne, swoiste objawy i inaczej reaguje na leki.

Płeć migreny

Najczęściej migrenę diagnozuje się u kobiet, co nie oznacza, że nie cierpią na nią dzieci (zarówno chłopcy, jak i dziewczynki) i dorośli mężczyźni. Powodów jej występowania jest wiele – zależnie od uwarunkowań genetycznych, płci, wieku i trybu życia pacjenta.
Obraz choroby u kobiet jest inny niż u mężczyzn. Wynika to nie tylko z odmienności fizjologicznej czy psychicznej, ale również z powodu wahania poziomu hormonów na różnych etapach życia kobiety. Kobiety również dużo częściej uskarżają się na światłowstręt towarzyszący atakom migreny i nadwrażliwość na dźwięki.

Dieta a częstotliwość ataków

Zła dieta może prowadzić do wielu schorzeń, u chorych na migrenę może być też czynnikiem wyzwalającym ataki. Trzeba zdawać sobie sprawę, że pewne produkty spożywcze mogą nasilać objawy i zwiększać częstotliwość ataków choroby. Należą do nich napoje zawierające alkohol i kofeinę. Wystrzegać należy się również kakao (m.in. w czekoladzie) i owoców cytrusowych. Niektórym osobom szkodzą sery i orzechy. Najlepiej uważnie obserwować swój organizm i spróbować skojarzyć produkt z pojawieniem się dolegliwości. Dzięki temu wiadomo, co należy wyeliminować z diety.

PORADNIK „Zrozum lepiej swoją migrenę z Excedrin Migrastop” wymienia składniki obecne w jedzeniu, które są odpowiedzialne za wywoływanie migreny, np. aminy biogenne, histamina, glutaminian sodu, benzoesan, azotyny itd. Warto prześledzić tę listę i porównać ją z etykietami ulubionych produktów.

Warto, by osoby cierpiące na migrenę zapoznały się z treścią takiego poradnika. Dowiedzą się m.in., jak dochodzi do powstawania migreny i jaki jest jej przebieg. Czytając ten poradnik, mogą również poznać skuteczne zasady leczenia tego schorzenia. Ponadto niezwykle cenne będą praktyczne wskazówki, które można od razu zastosować, aby ograniczyć negatywny wpływ migreny na własne życie. Jest to swoisty przewodnik po życiu migrenika, dostępny nieodpłatnie i niewymagający rejestracji. By z niego skorzystać, wystarczy kliknąć w podany przez nas link, a potem otworzyć na swoim komputerze.

Wszystkiemu winne geny?

Migrena jest związana z wrodzoną, genetyczną predyspozycją do nadmiernych reakcji w obrębie układu naczyniowego i nerwowego mózgu. Według tych teorii migrena jest uwarunkowana zmianami w kilku genach i jest dziedziczona po linii żeńskiej. Niemniej jednak nie wszystkie przypadki migreny można tłumaczyć w ten sposób i nadal trwają poszukiwania innych czynników, które powodują wystąpienie tej choroby.

Życie osoby cierpiącej na migrenę jest trudne. Nieustanna obawa przed atakiem bólu, częste spadki nastroju, rozdrażnienie i depresje powodują, że nie może on funkcjonować w społeczeństwie tak jak zdrowy człowiek. Dlatego każda skuteczna metoda pozwalająca na pozbycie się objawów migreny jest tak ważna dla chorych.