Sól drogowa jest czystym chlorkiem sodu, zazwyczaj sprzedawanym w formie nieoczyszczonej soli kamiennej. Niszczy bruk, krawężniki, rośliny, jest szkodliwa dla zwierząt a także… butów. Jak usunąć sól z obuwia?

Reebok vs. adidas: które buty wybrać?

Nieestetyczne zacieki

Sól w połączeniu z mokrym śniegiem osiada na butach. Tworzą się na nich nieestetyczne białe plamy, które niszczą obuwie. Pozbycie się zacieków nie jest łatwe. Jedno jest pewne – tego typu zabrudzeń nie można pozostawiać na delikatnym materiale butów, należy natychmiast się ich pozbyć. Podpowiadamy, jak usunąć sól z butów.

Jak usunąć sól z butów skórzanych?

Przede wszystkim pamiętaj o zabezpieczaniu obuwia. Aby to zrobić, dobrze je zaimpregnuj. W sklepach dostępne są specjalne środki, które ochronią delikatny materiał przed wilgocią oraz żrącym działaniem soli. Gdy impregnat wyschnie, wypastuj i wypoleruj buty. Jednakże jeśli już zdarzy się, że nieestetyczne zacieki poplamią Twoje buty, sięgnij po skórkę z czerstwego chleba. Pocieraj plamy jej wewnętrzną stroną. Chleb ma właściwości absorpcyjne, dzięki którym wchłonie sól. Drugim skutecznym sposobem na zacieki jest przemycie butów wodą z octem. Zmieszaj produkty w proporcjach 1:1. Woda powinna być ciepła. Tak przygotowany roztwór nie uszkodzi obuwia.

Karolina Pisarek w butach, które są hitem sezonu! Kupisz je za mniej niż 100 zł!

Co z butami zamszowymi?

Zamsz jest trudniejszy w czyszczeniu, jednakże nie jest to niemożliwe! Wykorzystaj sposób z roztworem wody z octem – powinien być on skuteczny również w przypadku obuwia zamszowego. Jeśli nie uda się ich doczyścić, sięgnij po sposób numer dwa – mleko. Przetrzyj buty nawilżoną w wodzie szmatką, a następnie spróbuj zmyć resztki zacieków mlekiem. Ten sposób może wymagać kilkukrotnego powtórzenia, dlatego nie zniechęcaj się po pierwszym razie!