Spalić kalorie, zyskać dobrą kondycję i wymodelować sylwetkę w 4 minuty dziennie? Nie, to niemożliwe…

A jednak! Poznajcie trening TABATA, który w 4 minuty ustawi nasz metabolizm na kolejne kilkanaście godzin!

Czytaj: Dieta genetyczna – czy ma sens?

Historia

Tę metodę opracował w 1996 roku pochodzący z Japonii i współpracujący ze sportowcami przygotowującymi się do Olimpiady dr Izumi Tabata. Opracowana przez niego metoda ćwiczeń to skuteczny sposób na spalenie tkanki tłuszczowej i podkręcenie metabolizmu. Jest to możliwe poprzez utrzymujący się po zakończonym treningu podwyższony metaboliz kwasów tłuszczowych.

Na czym polega? Magiczne 4 minuty

Trening Tabata trwa tylko 4 minuty. Gwarantujemy jednak, że po dwóch będziesz już bardzo zmęczona.
Zasada jest prosta – ćwiczymy przez 20 sekund i przez 10 odpoczywamy. Wykonujemy 8 takich serii. W ciągu 20 sekund pracy robimy tyle powtórzeń jednego ćwiczenia, ile tylko jesteśmy w stanie jak najszybciej. Bardzo ważny jest tutaj dobór ćwiczenia, które angażuje jak najwięcej mięśni naszego ciała.

Zastrzeżenia

Treningu Tabata nie należy powtarzać częściej niż 2-3 razy w tygodniu, z kolei ćwiczeń nie wolno wykonywać na czczo oraz po posiłku.

Jak ćwiczyć?

Wykonaj rozgrzewkę, np. ok. 20 przysiadów, 20 pajacyków, pobiegaj chwilę po pokoju. Następnie biegnij w miejscu przez jedną minutę w normalnym, niezbyt szybkim tempie.

Włącz stoper i cały czas miej zegarek przed oczami. Pamiętaj, że sesja trwa 4 minuty i każde ćwiczenie należy wykonywać z maksymalną intensywnością. Ważne, by wykonać jak największą ilość powtórzeń w określonym czasie.

Poniżej znajdziecie video, na którym trening tabata prezentuje Natalia Gacka, Mistrzyni Świata w Fitness Sylwetkowym.

Pamiętajcie, że w dniu, w którym ćwiczycie tabatę, nie powinnyście wykonywać żadnych innych ćwiczeń cardio. Przez pierwsze tygodnie ćwiczcie 4 minuty, dopiero po pewnym czasie możecie spróbować wykonać 2, 3 serie z rzędu.

Polecamy Wam te ćwiczenia z własnego doświadczenia: nic nie spala tłuszczu tak szybko i skutecznie jak tabata!

Jeśli spróbujecie, podzielcie się z nami swoimi opiniami! Dałyście radę?

Co może TABATA? Oto najkrótszy i najlepszy trening EVER!

Co może TABATA? Oto najkrótszy i najlepszy trening EVER!