Styl militarny, tonacja khaki i mundurowe kroje powracają w modzie regularnie co kilka sezonów. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że wiele uniwersalnych, zawsze popularnych elementów stroju wywodzi się właśnie z wojska. Oto kilka przykładów – ubrania, które często zakładamy, na początku funkcjonowały jako część umundurowania.

T-shirt co prawda na samym początku stanowił część stroju robotników portowych, jednak wkrótce zostały zaadaptowane przez amerykańską armię. Początkowo podkoszulek stanowił wygodny element stroju pod mundur. Po II wojnie światowej t-shirty trafiły do cywilnego użytku, a prawdziwy wybuch popularności zawdzięczają roli Marlona Brando w filmie Tramwaj zwany pożądaniem.

&nbsp

Marlon Brando w „Tramwaju zwanym pożądaniem”

Trencz, czyli najbardziej rozpoznawalny, ikoniczny płaszcz Burberry, wywodzi się z początków XX wieku i pierwotnie powstał na użytek brytyjskich oficerów. Rozpowszechnił się podczas I wojny światowej jako wygodniejsza alternatywna dla dotychczas noszonych ciężkich okryć. Która z szacownych marek faktycznie stoi za stworzeniem tego kroju płaszcza, pozostaje przedmiotem sporu pomiędzy Burberry a Aquascutum, jednak to charakterystyczna kraciasta podszewka kojarzy się z trenczem najbardziej.

&nbsp

Trencz z czasów I wojny światowej i współczesny, źródło: http://www.dinasdays.com/

Okulary Ray-Ban typu Aviator błyskawiczną karierę zrobiły w czasach II wojny światowej, gdy prasa opublikowała zdjęcie generała McArthura noszącego właśnie ten model okularów. Zgodnie z nazwą, noszone były one głównie przez lotników (jednak nie podczas lotów). Od lat 60. trafiły do powszechnego obiegu dzięki ich popularności wśród gwiazd, na czele z Tomem Cruise’em, który nosił „aviatory” w filmie Top Gun.

&nbsp

Lotnik w okularach typu Aviator, 1942, źródło: http://www.dinasdays.com/


Współczesne „aviatory”, źródło: Ray-Ban

Niedawno przeżywaliśmy prawdziwy renesans skórzanych kurtek lotniczych, wzorowanych na słynnym modelu A-2. Tzw. bomber jacket noszona była przez amerykańskich lotników w czasach II wojny światowej. Inny wariant kurtki lotniczej, B-3 (z kołnierzem wykończonym „barankiem”) noszony był częściej przez resztę załogi samolotu. Ten model kurtki powraca w tym sezonie m.in. w kolekcji Burberry, w której oprócz wspomnianej B-3 i nieodzownego trencza widzimy również okrycia wzorowane na płaszczach marynarki wojennej. Oba przykłady prezentujemy poniżej.

&nbsp

Kurtka Guess wzorowana na modelu A-2, źródło: Guess


Zdjęcia z nowej kolekcji Burberry

Oczywiście to jedynie próbka z obszernego tematu, jakim są relacje świata mody i armii. Projektanci często uciekają się do mniej lub bardziej dosłownych cytatów z munduru – mogą być to kroje, kolorystyka (khaki, piaskowy, granatowy), czy wręcz wykorzystanie gotowych mundurów, jak w przypadku Rei Kawakubo, która uszyła z nich na nowo całą kolekcję (1994).

&nbsp

Fragment sesji z marcowego wydania Vogue