W tej części zajmiemy się opisem poszczególnych pędzli do makijażu oka. Tych jest chyba w sklepach najwięcej – i jak dowiecie się z poniższego tekstu, wiele z nich jest zbędnych w kosmetyczce, gdyż ich zastosowanie jest bardzo zbliżone lub nawet identyczne.

Zapraszam do zapoznania się z krótką charakterystyką każdego z nich. Jest tego sporo, więc na tym zakończę wstęp. Dodam jeszcze tylko, że kilka wskazówek dotyczących czyszczenia i przechowywania pędzli znajdziecie tutaj.


Podstawowy pędzelek do malowania oczu. Wykonany z syntetycznego włókna, o długim włosiu i stożkowato zakończonej główce. Jest idealny zarówno do nakładania cieni jak i rozprowadzania i łączenia ich na powiece.


Pędzel w kształcie wachlarza. Również wykonany z syntetycznych, dość sztywnych włókien. Doskonale rozczesuje rzęsy po uprzednim wytuszowaniu ich, zbierze dosłownie każdą grudkę maskary. Można nim również nakładać tusz lub odżywkę na rzęsy – wtedy efekt będzie o wiele lepszy, niż przy użyciu tradycyjnej szczoteczki, gdyż specyficzny kształt pędzelka pozwala na aplikację „od nasady aż po same końce”.


Pędzel-szczoteczka do brwi. Przede wszystkim pomaga w rozczesaniu i nadaniu ładnego kształtu łukom. Ale bardzo dobrze sprawdza się też przy przyciemnianiu brwi – na przykład za pomocą cienia. Powinien być wykonany ze sztywnego, naturalnego włosia.


Mały i ukośnie ścięty. Ten pędzelek jest stworzony do nakładania wszelkich kosmetyków na brwi. Dzięki niewielkiemu rozmiarowi i kształtowi główki bardzo precyzyjnie można nim „uzupełnić” wszelkie ubytki w brwiach. Może być wykonany zarówno z naturalnego jak i syntetycznego włosia.


Pędzel typu eyeliner. Mały, cienki i ostro zakończony, wykonany zazwyczaj z syntetycznych włókien. Stworzony do rysowania precyzyjnych kresek na linii rzęs – z użyciem cienia w kamieniu, proszku lub kremie oraz tuszu.


Pędzel punktowy. Działa podobnie jak poprzedni, ale jego główka jest większa i gęściejsza – pracuje się nim jak pisakiem. Można rysować nim kreski lub rozcierać cienie na niewielkich powierzchniach.


Płasko ścięty, o krótkim, dość sztywnym włosiu. Zazwyczaj wykonany z włókien syntetycznych. Używany do uzyskania delikatnych efektów, wrażenia muśnięcia cieniem. Bardzo dobry do tworzenia płynnych przejść między kolorami.


Zaokrąglony i miękki. Używany do nakładania kosmetyków na powierzchnię powieki. Można nim bardzo efektywnie cieniować i łączyć kolory. To jeden z podstawowych pędzli w kosmetyczce – ze względu na szerokie zastosowanie.


Owalny, bardzo gęsty. Stworzony do cieniowania i uzyskiwania przejść kolorystycznych na powiece. Doskonale radzi sobie z każdą formą cieni dostępnych na rynku.


Pędzelek pisak. Bardzo miękki. Podobny do tego opisanego wcześniej, ale jego włosie jest mięciutkie, dzięki czemu można wykonywać nim precyzyjne ruchy na wrażliwej skórze powieki oraz w jej załamaniu. Doskonały także do podkreślania linii rzęs. Bardzo przydatny przy makijażu smokey-eye.


Stożkowaty pędzel do rozprowadzania sypkich produktów. Dzięki miękkiemu włosiu idealnie sprawdza się przy aplikacji, rozcieraniu i łączeniu cieni, pigmentów czy pudrów w proszku. Wykonany z włókien naturalnych.


Stożkowaty pędzel do łączenia barw na powiece. Jest mniejszy niż pędzel powyżej, a co za tym idzie – bardziej precyzyjny. Idealny do pracy z małymi plamkami cieni.


Duży, stożkowaty pędzel do łączenia cieni. Większy, niż dwa poprzednie. Przydatny w przypadku łączenia na powiece dwóch, trzech kolorów, jak również do cieniowania i rozcierania produktu na dużej powierzchni.


Bardzo duży, zaokrąglony i miękki. Świetnie sprawdza się w przypadku sypkich produktów. Używany przy pokrywaniu całej powieki jednym kosmetykiem – na przykład bazą pod cienie.


Mały i zaokrąglony. Włosie dość sztywne. Doskonały do nakładania i rozcierania produktów w kremie.


Mały i płasko ścięty. Używany do aplikacji i rozcierania cieni w przypadku bardzo skomplikowanych makijaży.


Średni, zaokrąglony, o miękkim i bardzo gęstym włosiu. Zaprojektowany do cieniowania i łączenia na powiece kosmetyków o kremowej konsystencji.


Standardowy pędzel do aplikacji cieni. Bardzo uniwersalny i przydatny w każdej kosmetyczce. Delikatnie zaokrąglona główka i nieco sztywniejsze włosie pozwalają używać go do rozprowadzania każdego typu kosmetyków – nawet korektora. Dobrze sprawdza się również przy wykańczaniu makijażu oka.


Duży pędzel do nakładania i łączenia cieni. Główka płaska, o kształcie łopatki z włókien syntetycznych. Doskonale sprawdza się przy aplikowaniu i rozcieraniu kosmetyków półpłynnych, kremowych oraz sypkich.


Bardzo duży pędzel do cieni. Główka jest kwadratowa, włosie miękkie i bardzo gęste. Świetny do cieniowania powieki z użyciem kosmetyków o konsystencji kremu.


Mały i ukośnie ścięty, o miękkich włóknach. Idealny do rozprowadzania cieni w kącikach oczu i na załamaniu powieki. Bardzo dobrze sprawdza się przy rysowaniu kresek cieniem. Doskonale pracuje się nim przy użyciu wszystkich typów cieni do powiek.


Mały, ukośnie ścięty, płaski. Zaprojektowany do rysowania ostrych kształtów, na przykład przy makijażu typu kocie oko.


Duży, ukośnie ścięty i płaski. Idealny do rozcierania cieni na załamaniu powieki oraz w kącikach. Włókna powinny być średnio sztywne, syntetyczne.


Mały, zaokrąglony i ukośnie ścięty. Bardzo dobrze rozprowadza i rozciera sypkie kosmetyki.


Średni, zaokrąglony i ukośnie ścięty o miękkich włóknach. Działa identycznie jak pędzel powyżej, jest przydatny przy pracy na większych plamach cienia.