Ach, poświąteczne wyprzedaże! Czy też zacieracie ręce na myśl o nich? Cóż, w szaleństwie zakupów warto nie tracić jednak głowy, by były udane. Tym bardziej, że niektóre zaczęły się już w grudniu.

Oto shoppingowy niezbędnik, który pomoże kupować dobrze, zwłaszcza na wyprzedażach, kiedy ceny kuszą i nieraz zwyciężają w pojedynku ze zdrowym rozsądkiem.

1. Nie szukaj niczego wyskokowego

Rozglądaj się za fasonami klasycznymi. Awangardowa marynarka już w następnym sezonie może okazać się bardzo passe, za to spokojniejsze modele będą nam służyć dużo, dużo dłużej.

Podobnie jest z ostrymi kolorami – te, które były najmodniejsze, najprawdopodobniej zostaną przecenione najbardziej. Dlaczego? Dlatego że wiosną paleta barw z reguły diametralnie się zmienia. Zastanów się zatem, zanim kupisz coś w kolorze intensywnej butelkowej zieleni lub wściekło różowy golf.

2. Zrób listę

Przejrzyj swoją szafę i zastanów się, czego chcesz szukać. Szanse, że założysz coś, co kupiłaś tylko dlatego, że było przecenione o połowę, są niewielkie.

Oczywiście jak bardzo będziesz się trzymać listy, zależy od Ciebie, ale zastanów się, czy na pewno potrzebujesz czegoś, czego i tak masz w swojej garderobie pod dostatkiem.

3. Ustal limit finansowy

Wygospodaruj pewną konkretną sumę pieniędzy i staraj się jej nie przekraczać. Wtedy nigdy nie będziesz miała do siebie pretensji, że wydałaś za dużo.

4. Strój bojowy, czyli co nosić

Przygotuj się na oblężenie przymierzalni. Często jednak możesz ich uniknąć, mierząc np. marynarkę w jakimś spokojniejszym miejscu sklepu.

Dlatego na zakupy najlepiej ubrać się w coś cienkiego, np. biały, przylegający top, a na to włożyć rozpinaną górę. W ten sposób nie musisz dziesiątki razy zdejmować niczego przez głowę.

Spódnica również sprawdza się znacznie lepiej, niż spodnie.

Buty powinny być wygodne i łatwe do zdjęcia, o ile przymierzamy się do obuwniczych zakupów.

Czy musimy przypominać, aby zwrócić uwagę, by pod spodem mieć również dobrą bieliznę? 😉

Zrób porządny, ale oszczędny makijaż – w ten sposób będzie Ci łatwiej ocenić, czy w danym stroju naprawdę wyglądasz dobrze.

Zwróć uwagę na torebkę. Ona też powinna być wygodna. Najlepiej sprawdzają się te przewieszone przez ramię.

5. Sama czy w towarzystwie?

Jeśli wybierasz się z kimś na zakupy, niech będzie to osoba, która może Ci szczerze powiedzieć, w czym wyglądasz dobrze, a w czym nie.

Przed zakupami ustalcie, by nie poganiać się wzajemnie. Jeśli Twojemu towarzyszowi/towarzyszce jednak zabraknie cierpliwości, zaproponuj, by rozdzielić się na krótszą bądź dłuższą chwilę, aby spokojnie pobuszować w sklepach w samotności.

6. Sprawdź listę potrzeb

Wybierasz się niebawem na rodzinną imprezę, a nie masz torebki wieczorowej? Może warto poszukać wśród przecen. Zastanów się, czego potrzebujesz, ale też czego będziesz potrzebowała w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

7. Sprawdzaj warunki zakupu

W czasie wyprzedaży sprzedawcy bardzo często informują, że nie przyjmują zwrotów i mają do tego prawo. Dlatego też sprawdź, czy dany przedmiot możesz oddać, zwrócić, bądź wymienić.

Zbieraj paragony (również dowody zakupu kartą kredytową! niektóre sklepy tego wymagają), których pozbądź się dopiero wówczas, kiedy zadecydujesz, że nie masz zamiaru niczego zwrócić. Paragony z zakupu butów czy torebek wrzuć do pudełek po nich, bądź przeznacz na nie osobny pojemnik.