Jesteś wegetarianką lub weganką? To ogromne wyzwanie. Również urodowe. Musisz uważnie czytać nie tylko etykiety na produktach spożywczych, ale także na kosmetykach. Niestety nie wszystkie są bezpieczne…

Zwierzęta często poddawane są szkodliwym procedurom podczas testów kosmetyków. Co więcej, wiele pomadek uzyskuje odcień i właściwości nawilżające ze składników pochodzenia zwierzęcego, które mają kruche początki (zmiażdżone chrząszcze i łuski ryb). Przed Tobą najbardziej zaskakujące składniki szminek pochodzących od naszych uroczych, małych przyjaciół.

ZOBACZ TEŻ: ZASKAKUJĄCE! TWÓJ IDEALNY ODCIEŃ SZMINKI NUDE TO KOLOR INTYMNEJ CZĘŚCI CIAŁA!

KOLAGEN

Kolagen to naturalnie występujące białko, które jest budulcem skóry, pomaga w regeneracji ran oraz utrzymuje elastyczność skóry. Jednak większość kolagenu wykorzystywanego w produktach kosmetycznych pochodzi z tkanki łącznej zwierząt. Jeśli kiedykolwiek próbowałaś kurczaka, na pewno zwróciłaś uwagę na sprężystą, białą błonkę, która znajduje się między kością a mięsem. To głównie kolagen. Czy jest to coś, co chciałabyś nosić na ustach?

GUANINA

Guanina to aromatyczny związek heterocykliczny należący do grupy puryn, który stosuje się jako błyszczący pigment w produktach do ciała, takich jak szampon i szminka. Pierwszy raz związek został wyodrębniony w 1844 roku z odchodów morskich ptaków, nazywanych guanem. Guanina w szminkach pochodzi głównie z rybich łusek. Alternatywą dla guaniny są perły syntetyczne lub cząsteczki aluminium i brązu.

ŁÓJ

Wytwarzany z wytopionego tłuszczu wołowego. Można go znaleźć w świecach i mydłach oraz… szminkach. Może również zawierać nazwy: łojotek sodu, kwas łojowy, amid łojowy, amina łojowa, łojo-6, łojowe glicerydy i łojowa imidazolina. Pocieranie skóry łojem brzmi dość obrzydliwie prawda? Alternatywy dla łoju obejmują łój roślinny, łój japoński i parafinę.

ZOBACZ TEŻ: JAKI KOLOR SZMINKI WYBRAĆ, ABY ZĘBY WYGLĄDAŁY NA BIELSZE?

LANOLINA

Lanolina jest „wyrafinowaną pochodną tłuszczu podobnego do łoju wydzielanego przez owce”. Słyszałaś o smarze owczym? Jeśli nie myjesz włosów, stają się tłuste, prawda? Cóż, owce nie myją swojej wełny, a ta staje się tłusta. Pomaga chronić wełnę przed wilgocią. Smar owczy jest stosowany jako środek nawilżający i konserwujący.

KWAS KARMINOWY

Inaczej koszelina. Popularny składnik, który powstaje z łusek drobnych owadów żyjących na kaktusach. Dzięki niemu szminki mogą być czerwone. W ten sam sposób farbowane są produkty spożywcze oraz ubrania. Alternatywą dla tego barwnika są buraki i alkanet.

5 znienawidzonych przez wegan składników szminek. Nie uwierzysz, jak powstają!

5 znienawidzonych przez wegan składników szminek. Nie uwierzysz, jak powstają!