Podobnie jak gwiazdy, uwielbiamy markę Hermès. Inspiracji do stworzenia listy ciekawostek na temat tego domu mody dostarczył nam magazyn Harper’s Baazar. Poczułyśmy jednak niedosyt i postanowiłyśmy poszukać kolejnych ciekawostek. Jesteśmy ciekawe, czy widziałyście o wszystkich.

20 rzeczy, których mogłaś nie wiedzieć o domu mody Hermes
1. Nazwa Hermès wywodzi się z mitologii greckiej, a dokładniej – od boga kupców i handlu, który był również określany jako posłaniec.

2. Dom mody istnieje od 1837 roku, czyli jest już na rynku od 178 lat! Początkowo działał jako „warsztat”, który zasłynął z produkcji… siodeł i uprzęży dla koni!

3. Na całym świecie znajduje się 315 ekskluzywnych butików.

ZOBACZ TEŻ: POTRAFISZ ROZRÓŻNIĆ ORYGINAŁ I PODRÓBKĘ?

4. Hermès to pierwsza z luksusowych marek, która otworzyła sklep internetowy. Miało to miejsce w 2001 roku.

5. Najsłynniejsze modele, Kelly i Birkin, zostały nazwane na cześć Grace Kelly i Jane Birkin.

20 rzeczy, których mogłaś nie wiedzieć o domu mody Hermes
6. Pierwsze pomarańczowe pudełka powstały po II wojnie światowej ze względu na… brak oryginalnych materiałów. Pierwotnie były kremowe, miały złote obrzeża i wyglądały jak obite imitacją świńskiej skóry.

7. Wiedziałyście, że istnieje prawie 200 rozmiarów wspomnianych wyżej słynnych pudełek?

8. Długość nici potrzebnych do uszycia 1000 kultowych apaszek jest równa odległości między Ziemią a Księżycem!

9. Wśród projaktantów, którzy tworzyli dla tego domu mody znaleźli się m.in. Martin Margiela i Jean Paul Gaultier.

10. Pierwsze perfumy Eau d’Hermes, zostały wyprodukowane w 1949 roku.

11. Model Kelly początkowo nosił nazwę Sac à dépêches. Została zmieniona po tym, jak w 1956 roku świat obiegło zdjęcie, na którym Grace Kelly (która została właśnie nową księżną Monako) trzymała kultową dziś torbę przed sobą i próbowała ukryć swój ciążowy brzuszek. Po tym zdarzeniu dodatek został nazywany przez ludzi Kelly, a już chwilę później nazwa została oficjalnie wprowadzona przez markę. Do dziś jest to jeden z najpopularniejszych modeli.

20 rzeczy, których mogłaś nie wiedzieć o domu mody Hermes
12. Hermès to rodzinna firma, która jest bardzo mocno przywiązana do „staromodnego” modelu produkcji. Odrzuca projektowanie na masową skalę, w ich fabrykach nie znajdziecie linii montażowych ani nowoczesnej mechanizacji.

13. Wszystkie produkty marki niemalże w całości wykonywane są we Francji. Co więcej – najczęściej zdarza się tak, że daną rzecz od początku do końca wykonuje ta sama osoba.

14. Współczesne chusty Hermès mają wymiary 90 cm x 90 cm i każda z nich waży 65 gramów.

15. Uszycie jednej torebki wymaga od 18 do 24 godzin pracy.

ZOBACZ: MAGICZNE DEKORACJE W BUTIKU HERMES W SZANGHAJU

16. Jeżeli chciałybyście mieć swoją własną spersonalizowaną torebkę, musiałybyście „ustawić się” na końcu kolejki i czekać na nią nawet kilka lat!
20 rzeczy, których mogłaś nie wiedzieć o domu mody Hermes

17. Jesteście ciekawe, jak powstała kultowa Birkin? W 1984 roku na pokładzie samolotu doszło do przypadkowego spotkania ówczesnego dyrektora artystycznego marki, Jean Louisa Dumas, z Jane Birkin. Aktorka podczas rozmowy narzekała, że żadna torebka nie jest w stanie pomieścić wszystkich rzeczy, które chciałaby mieć przy sobie, nawet słynna Kelly Bag. Dumas zaprosił ją wtedy do Francji i obiecał, że zaprojektuje dla niej torbę idealną, która zyskała swoją nazwę właśnie od Jane!

18. Za Birkin trzeba zapłacić od 10 do nawet 150 tysięcy dolarów.

19. W 2011 roku w Teksasie odbyła się aukcja, podczas której anonimowy nabywca kupił czerwoną Birkin uszytą ze skóry krokodyla za „jedyne” 203 150 dolarów! Ustanowi tym samym rekord świata, który trafił do Księgi Rekordów Guinessa.

20. Motyw torebki Birkin pojawił się również w jednym z odcinku kultowego serialu Seks w wielkim mieście. Samantha Jones, którą zagrała Kim Cattrall, marzyła o czerwonej torebce. Udała się więc do butiku, okazało się jednak, ze nie jest ona dostępna od ręki.

– Mam czekać pięć lat na torebkę?! – To nie torba! To Birkin! – odpowiedział jej sprzedawca.

style="overflow:hidden;">
20 rzeczy, których mogłaś nie wiedzieć o domu mody Hermes

20 rzeczy, których mogłaś nie wiedzieć o domu mody Hermes

20 rzeczy, których mogłaś nie wiedzieć o domu mody Hermes