Okulary postarzają? To niemal modowy banał. Tak, oprawki mogą dodać lat, ale tylko wówczas, gdy są nieodpowiednio dodane. Za to nikt nie pomyśli, że postarzyć mogą zwykłe… skarpetki.

Oto kilka rzeczy, których warto unikać, jeśli chcemy wyglądać na młode i energiczne:

1. Tweed i inne „poważne tkaniny”. Jeśli nosimy go z przetartymi dżinsami i fantazyjną broszą – jest w porządku. Problem zaczyna się, gdy tzw. „poważne tkaniny”, czyli wełnę i tweed, nosimy w sposób bardzo tradycyjny. Jeśli chcemy zyskać na powadze – proszę bardzo. Za to każdy widzący nas po raz pierwszy oceni nas na kilka lat starsze.

2. Okulary – jak już jednak zapowiedzieliśmy, tylko te nieodpowiednio dobrane. Za to łańcuszek, by nie spadły? To zawsze doda lat.

3. Siwe włosy. Nie mamy nic przeciwko siwym włosom, ale trzeba naprawdę czuć się dobrze ze swoim wiekiem, by nosić je dumnie i pięknie. Tak, jak Kristen McMenamy (Zobacz: Siwe włosy są OK!)

4. Długie kardigany w smutnych kolorach. Tak, wiemy, że noszone do legginsów są wygodne i modne, ale wielu osobom najczęściej kojarzą się ze starszymi paniami. Zwłaszcza te noszone do spódnic.

5. Wygodne buty z podeszwą ortopedyczną. Czyli takie, jakie na pewno ma Twoja babcia.

6. Dżinsy z podwyższoną talia i szersze w biodrach – tzw. fason mamy. Z lat 90., kiedy nosiło się je z za dużymi bluzkami.

Są znowu coraz bardziej modne, ale to jeden z najtrudniejszych krojów.

7. Źle dobrane kolory. Czyli takie, w których nasza twarz wygląda smutno, szaro i bez życia. A idealnym sposobem na dodanie skórze blasku jest… biały top lub bluzka.

8. Niemodna torebka (i buty). Niestety, trendy są bezlitosne. Torebka, której nikt już dzisiaj nie nosi (mowa o fasonach będących wpół drogi pomiędzy torebkami vintage a tymi najnowszymi) sprawia, że cały strój wydaje się niemodny. To samo tyczy się butów.

9. Zbyt mocny makijaż. Plama różu, kilka warstw tuszu i gęsty, spływający z ust błyszczyk. Stop! To już za dużo. Każda dziewczyna chcąca dodać sobie powagi… maluje się mocniej.

Za to z wiekiem działa również inna zasada: dojrzałe panie bez makijażu też wyglądają starzej.

10. Skarpetki założone do niesportowego ubrania. Bo nie ma nic gorszego, niż kardigan, dżinsy i… wystająca skarpetka.