Której z nas nie marzą się piękne, zdrowe włosy, wzbudzające podziw mężczyzn i zazdrość koleżanek? Nic prostszego! Aby osiągnąć ten efekt wystarczy zapoznać się z lista 10 grzechów, jakie na co dzień popełniamy w codziennej pielęgnacji, a następnie unikać ich w przyszłości.

1. Codzienne mycie

Zbyt częste mycie wysusza nie tylko włosy, ale także skórę głowy. Jeśli masz przetłuszczające się włosy i nie wyobrażasz sobie, żeby wyjść na miasto bez ich uprzedniego odświeżenia, staraj się nakładać szampon jedynie u nasady. Unikaj także produktów zawierających Sodium Lauryl Sulfate, który uszkadza osłonki włosów powodując ich łamliwość i rozdwajanie.

2. Unikanie podcinania końcówek
Rozdwojone końcówki hamują wzrost włosów, a Ciebie zmuszają do ciągłej walki z kołtunami. Będziesz wyglądać o wiele lepiej, a przy okazji oszczędzisz sobie nerwów, jeśli co dwa lub trzy miesiące zdecydujesz się na lekkie podcięcie pasm.

3. Rozczesywanie włosów na mokro
Na Twojej szczotce notorycznie pojawiają się kępki włosów? Zanim udasz się do dermatologa i poprosisz o wypisanie recepty na odpowiednie leki, zastanów się, czy wina nie leży właśnie po stronie szczotki. Włosy są najsłabsze, gdy są mokre, dlatego unikaj ich szczotkowania tuż po wyjściu spod prysznica. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie grzebień o szerokich ząbkach lub nawet Twoje własne palce.

4. Zbyt częste korzystanie z suszarki, prostownicy i lokówki
W tej kwestii nie musimy się chyba rozpisywać. Aby jak najrzadziej korzystać z wymienionych wyżej przyrządów, poproś fryzjerkę o takie ścięcie, które nie będzie wymagało nadmiernej stylizacji lub staraj się jak najczęściej myć włosy przed pójściem spać. Dzięki odpowiednim kosmetykom, uda Ci się zapanować nad ich ewentualnych elektryzowaniem.

5. Pomijanie odżywki
Odżywka to najprostszy sposób, aby nawilżyć włosy. Unikaj produktów dwa w jednym. Zadaniem szamponu jest oczyszczanie włosów, a odżywka powinna je nawilżać – te dwie funkcje się wykluczają, prawda? Raz w tygodniu warto także pokusić się o maskę. Efekt zauważycie niemal natychmiast!

6. Zapominanie, że skóra głowy to także skóra
Zdrowa skóra głowy to także zdrowe włosy, dlatego skoncentruj się na niej podczas aplikacji szamponu. Co najmniej raz w tygodniu poświęć trochę czasu na masaż, a zagwarantuje Ci to większą stymulację cebulek i co za tym idzie szybszy porost włosów.

7. Wycieranie ręcznikiem
Tarmoszenie włosów po wyjściu spod prysznica zaprocentuje jedynie ich zniszczeniem i późniejszym elektryzowaniem. O wiele lepszym pomysłem jest korzystanie z papierowego ręcznika lub niepotrzebnego t-shirtu z miękkiej bawełny.

8. Wiązanie włosów w kucyk w zły sposób
Kucyk to doskonała fryzura, gdy nie masz czasu na misterne upięcie lub dzień wcześniej nie zdążyłaś umyć włosów przed snem. Aby Ci dobrze służył, nigdy nie korzystaj z gumek, przy ściąganiu których będziesz syczeć z bólu – najgorsze są te cieniutkie, niepokryte dodatkowym materiałem. Nigdy nie śpij w kucyku – o wiele lepszym rozwiązaniem będzie zwyczajny warkocz.

9. Zbyt częste farbowanie
Oczywiście najlepiej w ogóle nie farbować pasm, jednak jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez systematycznej zmiany koloru, najlepiej wykonuj ten zabieg u profesjonalnego fryzjera. Z farb dostępnych w drogeriach można korzystać sporadycznie, na pewno nie co dwa, trzy miesiące.

10. Czesanie się w ten sam sposób
Rutyna z pewnością jest wygodna, jednak bądź świadoma, ze zmiana uczesania pozwala odetchnąć pewnym partiom Twoich włosów – dzięki temu nabierają one wigoru i objętości.