Osoby z trądzikiem różowatym spotykają się z dużą stygmatyzacją ze strony społeczeństwa. Według badań przeprowadzonych przez instytut badawczy Kantar Millward Brown, w ramach kampanii „Róż się do lekarza” 71% Polaków zdecydowanie unikałoby kontaktu z osobą chorą na trądzik różowaty w przypadku zaostrzonej fazy choroby. Z drugiej zaś strony 63% nie spotkało się z informacjami dotyczącymi trądziku różowatego!

Pacjenci chorujący na trądzik różowaty zaczynają się izolować, wycofywać, trudniej wchodzą w relacje, mogą czuć się mniej ważni, mniej kochani, czy w mniejszym stopniu akceptowani społecznie, a to z kolei może wpływać na ich samoocenę i poczucie własnej wartości– tłumaczy Monika Ruckgaber – Jurewicz, ekspert Instytut Komunikacji Zdrowotnej.

ZOBACZ TEŻ: DZIEWCZYNA ZMYŁA MAKIJAŻ I POKAZAŁA TRĄDZIK. TAKIEJ REAKCJI SIĘ NIE SPODZIEWAŁA…

Z tak negatywnymi emocjami trudno jest mierzyć się z życiowymi wyzwaniami. Pierwszym krokiem, który należy podjąć, jest wizyta u specjalisty dermatologa, który rozpocznie proces leczenia. Warto skonsultować się również z psychologiem, który pomoże przyspieszyć proces budowania adekwatnej samooceny i poczucia wartości.

Kobiety chorujące na trądzik różowaty chętnie sięgają po kosmetyki do makijażu. Wiele z nich w kamuflażu osiągnęło mistrzostwo. Makijaż może ukryć zaczerwienienia, ale czy osoby cierpiące na trądzik różowaty w ogóle powinny się malować? Nie ma żadnych przeciwwskazań, ale należy obserwować skórę.

W okresie zaostrzeń może być wskazane zaprzestanie stosowania kosmetyków do makijażu, które mogą podrażniać skórę i zaostrzać chorobę.– tłumaczy dermatolog dr hab. Aleksandra Batycka-Baran.

Po jakie kosmetyki do makijażu należy sięgać, aby nie pogorszyć sytuacji?

Należy stosować kosmetyki łagodne, do skóry wrażliwej i delikatnej, pozbawione substancji drażniących i w miarę możliwości konserwantów np. parabenów, barwników, substancji zapachowych . Takie kosmetyki dostępne są np. w aptekach.– dodaje dermatolog.

ZOBACZ TEŻ: PIĘKNA BEAUTY BLOGERKA POKAZAŁA SWÓJ MAKIJAŻ! INTERNAUCI NIE MOGĄ W TO UWIERZYĆ!

Nie należy zapominać o odpowiedniej pielęgnacji. Specjalne preparaty pielęgnacyjne należy stosować stale, nawet jeśli skóra wygląda zdrowo. Do codziennej pielęgnacji i mycia twarzy wybieraj tylko specjalne preparaty do skóry wrażliwej, zawierające substancje nawilżające.

Stosuj kosmetyki utrzymujące fizjologiczne pH skóry, aby nie niszczyć ochronnej warstwy lipidowej.Gdy sięgasz po nowy kosmetyk, korzystaj z rekomendacji lekarza dermatologa oraz sprawdź na małym fragmencie skóry, czy nie wywołuje podrażnień. Unikaj stosowania zbyt dużej ilości kosmetyków.