Kiedy decydujesz się na użycie cienia do powiek, musisz być świadoma tego, że jest on jednym z najbardziej rzucających się w oczy elementów makijażu. Dlatego ważne jest, aby cień harmonizował nie tylko ze strojem (chyba, że decydujesz się na coś neutralnego), ale też z kolorem Twoich oczu oraz typem urody.

Porady podane poniżej są bardzo ogólne – najlepiej po prostu wypróbować różne kolory cieni przed lustrem. Generalna zasada jest taka, że powinno unikać się cienia w kolorze tęczówki oka, gdyż „zamazuje” to oko i gasi jego blask. Nie oznacza to jednak, że mając na przykład jasnoniebieskie oczy nie możesz spróbować ciemnoniebieskiego cienia – odsyłam do lustra, ono powie Ci całą prawdę.

Niebieskie

Jasne czy ciemne, bez obaw możesz używać szarości, fioletów, różu, czerni, zieleni oraz złota i brązu o ile pasuje to do Twojej cery.

Zielone

Te same kolory pasować będą do oczu piwnych. Śmiało sięgaj po brąz, złoto, wszystkie odcienie fioletu, brzoskwiniową pomarańcz, czerń, szarości.

Brązowe

Spokojnie możesz używać odcieni miedzianych, ecru, pudrowego różu, beżu, zieleni, niemal wszystkich odcieni niebieskiego, w zależności od cery również brązu. Do tego fiolet i złoto.

Ponadto niemal do każdego koloru oczu pasuje srebro oraz naprawdę ciemny granat (szczególnie w wersji smokey eyes).

Najlepiej jednak – jak to już zostało napisane – poeksperymentować z cieniami, mając na uwadze nie tylko kolor oczu ale także włosy oraz cerę. W końcu każda z nas jest inna 😉