Nie oszukujmy się. Lato nie sprzyja naszej skórze. Ciężko cieszyć się wakacjami, kiedy zauważamy, że skóra nie radzi sobie najlepiej. Najprawdopodobniej Ty też zauważyłaś, że jest bardziej przesuszona niż zwykle. Ciepło, długie godziny leżenia na słońcu oraz klimatyzacja zmniejszają poziom nawilżenia ciała. Pojawiają się pierwsze objawy, których wolałybyśmy uniknąć: podrażnienie, swędzenie i napięcie są efektem odwodnienia skóry, ale można pomylić je z wysuszeniem. Tym dwóm problemom należy przeciwdziałać zupełnie innymi metodami! Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie wątpliwości i znaleźć produkty najlepsze dla Twojej skóry.

Czym różni się skóra odwodniona od skóry przesuszonej?

Jak miałabyś dbać o skórę prawidłowo, skoro nie wiedziałaś, jak wielka różnica dzieli te dwa słowa. Odwodnienie jest tymczasowym stanem skóry, który dotyka każdego, kto boryka się z niskim poziomem nawilżenia organizmu. W lecie pojawia się najczęściej z powodu wypijania niewystarczającej ilości wody lub spędzania wielu godzin na słońcu. Przesuszona skóra to typ skóry charakteryzujący się brakiem lipidów, czyli cząsteczek odpowiedzialnych za utrzymanie skóry w stanie nawodnienia.

ZOBACZ TEŻ: NIE PRZEPŁACAJ! ZRÓB SAMA ALOESOWĄ MASECZKĘ W PŁACHCIE!

Jak rozpoznać skórę odwodnioną, a jak przesuszoną?

Niestety w obu przypadkach występują bardzo podobne objawy, które mogą prowadzić do nieporozumień. Skóra wysuszona charakteryzuje się szorstką teksturą i łuszczeniem. Skóra odwodniona jest nienaturalnie napięta i sucha zwłaszcza po oczyszczaniu.

Różnice są subtelne, ale to, co pozwala nam odróżnić te dwa typy skóry to pozostałe symptomy. Skóra sucha często boryka się również z zaczerwienieniami, podrażnieniami i swędzeniem. Skóra odwodniona jest szara i matowa. Co więcej, po nałożeniu makijażu w niektórych obszarach możesz zauważyć jego zanikanie. Odwodniony naskórek wchłania wilgoć, którą zawierają kosmetyki.

ZOBACZ TEŻ: TE SKŁADNIKI WARTO NAKŁADAĆ NA TWARZ NA NOC! DZIAŁAJĄ LEPIEJ NIŻ W DZIEŃ

Kosmetyki, które pomogą skórze odwodnionej

Oczywiste jest to, że muszą nawilżać. Bądź ostrożna. Podczas wyboru formuły kieruj się nie tylko stanem nawodnienia skóry, ale także typem cery. Dla skóry odwodnionej i tłustej najlepszym wsparciem będą kosmetyki w formie żelu. Dla skóry odwodnionej i mieszanej idealne będą kremy o lekkich formułach zapobiegające wydzielaniu sebum z tłustych obszarów.

Kosmetyki, które pomogą skórze przesuszonej

Skóra przesuszona potrzebuje dobrego nawodnienia i produktów pozbawionych agresywnych składników, które mogłyby ją podrażnić. Włącz do codziennej rutyny pielęgnacyjnej intensywnie nawilżający krem na dzień i regenerujący krem na noc.