O pielęgnacyjnych przygotowaniach do Sylwestra najczęściej zaczyna się myśleć tuż po świętach. Rozpoczynają się wyścigi w poszukiwaniu kosmetyków pielęgnujących, upiększających i ujędrniających. Jednak tegoroczne trendy wyraźnie skręcają w stronę naturalnych sposobów pielęgnacji „od wewnątrz” i skupieniu się na dostarczeniu organizmowi odpowiednich substancji odżywiających czy detoksykujących. Tu prym niezmiennie wiodą doskonale znane antyoksydanty.

Antyoksydanty, zwane także przeciwutleniaczami są grupą związków chemicznych, które mają zdolność neutralizowania wolnych rodników. Te ostatnie tworzą się pod wpływem promieniowania ultrafioletowego, działania hormonów, zanieczyszczenia środowiska, stresu, spożywania niektórych pokarmów, palenia papierosów czy procesów starzenia.

ZOBACZ TEŻ: 10 RZECZY, KTÓRE ROBIĄ WSZYSTKIE DZIEWCZYNY MAJĄCE IDEALNĄ CERĘ. OTO ICH NAWYKI!

Wolne rodniki są przyczyną wielu groźnych chorób i nie pomagają również urodzie. Atakują m.in. komórki cementu międzykomórkowego, prowadząc do zwiększenia przeznaskórkowej utraty wody i tym samym przyspieszenia degeneracji włókien kolagenu i elastyny. Efekt? Przedwcześnie pozbawiona elastyczności, wiotka skóra o powierzchni pokrytej siateczką bruzd i zmarszczek.

Może też pojawić się moment, w którym ilość wolnych rodników przekracza ilość utleniaczy. To tzw. stres oksytacyjny, z którego nie wynika nic dobrego i należy go unikać. Dlatego tak istotne jest dostarczanie antyoksydantów wraz z pożywieniem lub pod postacią suplementów. W naturalnej pielęgnacji na szczególną uwagę zasługuje witamina C, E i koenzym Q10, a także występujące w warzywach i owocach polifenole. Ich najważniejszym działaniem biologicznym jest wychwytywanie wolnych rodników, odpowiedzialnych za procesy starzenia się skóry. Dodatkowo biorą one udział w syntezie kolagenu oraz wzmacniają naczynia krwionośne, ułatwiając utrzymanie promiennej cery.

ZOBACZ TEŻ: SPRAWDŹ SKŁAD SWOJEGO KREMU NA ZIMĘ. OTO CO POWINNO SIĘ W NIM ZNALEŹĆ!

Jabłka, jagody, a nawet czekolada i czerwone wino, to główne źródła antyoksydantów w diecie. Niezwykle cennym produktem bogatym w przeciwutleniacze jest także zielona herbata. Tak mogłaby wyglądać dieta antyoksydacyjna przed Sylwestrem. W rzeczywistości niewiele osób ma tyle czasu i wytrwałości. Dlatego warto rozejrzeć się za rozwiązaniem, które pomoże osiągnąć oczekiwany efekt bez czasochłonnych przygotowań i ingerencji w stały rozkład dnia, który w okresie świątecznym jest wystarczająco szalony.

Takim sposobem może być wprowadzenie pielęgnacyjnego rytuału – jednego antyoksydacyjnego koktajlu dziennie, który zastąpi wybrany niewielki posiłek. Można wykorzystać ulubione warzywa i uzupełnić je owocami z antyoksydantami. Istnieją też naturalne mieszanki produktów o wysokim skoncentrowaniu dobroczynnych substancji z tzw. superfoods. Wystarczy dodać je do ulubionego soku, mleka czy zupy, by skrócić czas przygotowania do minimum.

ZOBACZ TEŻ: OTO CO MUSISZ ZROBIĆ BY TWOJA SKÓRA ZACHOWAŁA MŁODY WYGLĄD. TO ABSOLUTNE MINIMUM

Na polskim rynku od niedawna można znaleźć całkowicie naturalny produkt, który w swoim składzie zawiera składniki pochodzenia roślinnego wykazujące wysoką zawartość antyoksydantów. To mieszanka sproszkowanych nasion lnu, aronii, owoców dzikiej róży, korzenia shatavari, baobabu, rokitnika i egzotycznej schisandry. Całość zamknięta w wygodnym i eleganckim słoiczku od Zojo Beauty Elixirs (używa ich np. Ewa Szabatin).

Taka pielęgnacja nie zatrzyma czasu, ale może sprawić, że twarz będzie wyglądała młodziej. Drobne linie wygładzą się, a świeże zmarszczki nieco zbledną. Skóra będzie wyglądała świeżo i będzie gotowa pod zniewalający sylwestrowy makijaż. Po to, by ta noc faktycznie była wyjątkowa i była inauguracją do szczęśliwego Nowego Roku.

Korzystałyście z niego?

Pielęgnacja skóry przed Sylwestrem

Pielęgnacja skóry przed Sylwestrem