Wiosna i lato są ekscytujące. Kto nie lubi zajadać się lodami i opalać się podczas majówki? Zanim jednak spakujesz kostium kąpielowy, uzupełnij wiedzę. Jak twoje ciało zareaguje na ekspozycję na słońce? Jak zachowa się skóra pokryta makijażem wystawiona na promienie słoneczne?

Słońce emituje dwa rodzaje promieni. Promienie UVA i promienie UVB. Promienie UVB opalają naskórek (najbardziej zewnętrzną warstwę skóry), powodując oparzenia słoneczne. Promienie UVB odpowiadają za opalanie się, ale także za oparzenia słoneczne, reakcje alergiczne, a nawet nowotwory skóry. Kiedy promienie UVA wnikają w naskórek, wytwarzają melaninę, brązowy pigment, który w efekcie uznajemy za opaleniznę. Melanina powstaje, gdy promienie UVA wyzwalają melanocyty (komórki wytwarzające melaninę). Obrona organizmu przed poparzeniem powoduje produkcję melaniny. Osoby o ciemniejszych odcieniach skóry zyskują głębszą opaleniznę, ponieważ ich ciała wytwarzają więcej melaniny niż organizm osoby o jaśniejszym odcieniu skóry.

Ochrona przeciwsłoneczna przez cały rok – najlepsze kremy do twarzy z filtrami UV

Czy noszenie makijażu podczas opalania to dobry pomysł?

Opalanie w makijażu może skończyć się różnie. Skóra może inaczej reagować w zależności od rodzaju makijażu oraz w zależności od tego, czy kosmetyki, których używasz zawierają filtr SPF. W niektórych przypadkach możesz po prostu opalić się nierównomiernie. Dodatkowo, jeśli na zewnątrz jest naprawdę gorąco, pocenie się jest nieuniknione.

Makijaż to coś więcej niż powlekanie skóry kosmetykami. Żaden nie zastąpi ochrony SPF . Tusz do rzęs, podkład, róż, cień do powiek i pomadka, nie mogą pełnić roli kremu przeciwsłonecznego i ochronić skóry przed szkodliwymi promieniami. Jaki z tego morał? Skóra jest nadal narażona na promieniowanie UV nawet po nałożeniu makijażu, co może doprowadzić do poparzenia słonecznego, uszkodzenia skóry, a w skrajnych przypadkach nawet do raka skóry.

Całkowite zastąpienie kremu przeciwsłonecznego makijażem nie jest dobrym pomysłem, chociaż niektórzy eksperci uważają, że może on służyć jako bariera ochronna. Makijaż może okazać się korzystny dla skóry podczas opalania tylko wtedy, gdy połączymy go z filtrem przeciwsłonecznym. Według Amerykańskiej Akademii Dermatologii, krem z filtrem należy nakładać co dwie godziny, nawet w pochmurne dni.

Upewnij się, że Twoje produkty do makijażu zawierają ten składnik

Podkłady w płynie osadzają się na powierzchni skóry, co może stanowić problem, ponieważ pot nie wydostaje się prawidłowo ze skóry. Następnym razem, gdy zaplanujesz czas spędzony na świeżym powietrzu, upewnij się, że na twojej twarzy znajdzie się krem przeciwsłoneczny lub przynajmniej produkty do makijażu o właściwościach przeciwsłonecznych.

„Współczesna roszpunka” nie obcinała włosów 10 lat. Jej niesamowite zdjęcia robią furorę na całym świecie

Sonda

Opalanie

Opalasz się w makijażu?