Witam,

Mam pytanie odnośnie doboru cieni do koloru oczu. Otóż mam oliwkowe oczy, które jednak większości ludzi wydają się piwne, co niezmiernie mnie denerwuje. Jak dobrać cienie do powiek na wieczór i na dzień, aby podkreślić zieleń moich oczu? Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc w tej kwestii.

Małgosia

Droga Małgosiu,

Przede wszystkim powinnaś zapamiętać prostą zasadę towarzyszącą doborowi cieni: kontrast. Zanim jednak zajmiemy się nim, powinnaś określić, czy Twoja cera jest ciepła, czy zimna. Każdy kolor bowiem może mieć inną „temperaturę” – są brązy ciepłe, ozłocone, są też te z domieszką fioletu. Jedne i drugie będą wyglądać dobrze przy oliwkowych oczach, ale np. ciepły brąz przy różowawej cerze może wyglądać smutno i nienaturalnie.

Jeśli zaś Twoja cera ma zimny odcień, a używasz podkładu o ciepłej tonacji czy bronzera (lub odwrotnie – ciepła karnacja, zimny podkład), cienie dobieraj właśnie do podkładu i pudru.

Teraz już możesz przejść do doboru cieni. Jak już wspominaliśmy, najbezpieczniejsza jest zasada kontrastu.

Świetnie będzie Ci w głębokich fioletach i bordo. Na imprezę możesz zaszaleć i… umalować się cieniem w kolorze fuksji. Jeśli reszta makijażu będzie oszczędna, oko będzie prezentować się zjawiskowo.

Na co dzień sprawdzi się wrzos, pastelowy róż, delikatna brzoskwinia, które swobodnie możesz łączyć z brązami, a jeśli chcesz uzyskać chłodniejszy odcień – z szarością.