Najlepsze marki kosmetyczne zdają się omijać polski rynek szerokim łukiem. Jeśli już się pojawiają, to dostępność jest bardzo ograniczona, a ceny zazwyczaj nie na kieszeń przeciętnej Polki. Ale to przecież nie znaczy, że nie ma możliwości nabycia produktu prestiżowej firmy. Zawsze pozostają kontakty za granicą oraz… Allegro i eBay.

Oba te serwisy umożliwiają zakup naprawdę rzadkich, trudno dostępnych kosmetyków, często też oferując ceny niższe, niż sklepy. Co za tym idzie, taka forma sprzedaży cieszy się ogromną (i ciągle wzrastającą) popularnością.

I niestety w takich sytuacjach zawsze pojawią się ludzie, którzy będą chcieli zarobić kilka groszy sprzedając kosmetyki fałszywe. Niedoświadczony kupujący łatwo może się nabrać – na szczęście jednak większość podróbek nie jest idealna i można znaleźć kilka zasadniczych różnic pomiędzy nimi a produktami oryginalnymi. I dzięki temu nie dać się oszukać.

Tymi właśnie różnicami chciałabym się zająć. Do napisania tego mini-poradnika skłoniło mnie pojawienie się podróbek cieni MAC na Allegro, które były podróbkami naprawdę perfidnymi, ale zostały sprzedane w zaskakującym tempie w cenie oryginału. Mam nadzieję, że dzięki poniższym wskazówkom ułatwię chociaż paru osobom internetowe zakupy. Jest to esencja ponad dwudziestu poradników, które znaleźć można na eBayu. Zapraszam więc do lektury.

MAC

Podróbek MACa jest chyba najwięcej – szczególnie na eBayu. Jeśli robisz zakupy na tym portalu, to koniecznie przejrzyj komentarze sprzedającego – to oczywista podstawa, zwróć jednak uwagę nie tylko na liczbę negatywów, ale także na lokację sprzedawcy oraz przedmioty, które sprzedawał wcześniej. Statystyki eBaya mówią same za siebie – miażdżąca większość podróbek MACa pochodzi od sprzedających z krajów Azji, takich jak Tajwan, Chiny, Hong Kong czy Tajlandia. Jeśli zauważysz, że to pierwsze kosmetyki, jakie ów sprzedawca oferuje, lepiej nie ryzykuj. Podobnie, jeśli jego liczba komentarzy jest mała.

Tacy sprzedający często sprzedają komplety, przykładowo 6-9 słoiczków w rewelacyjnej cenie, oferując najrzadsze odcienie, jednak zazwyczaj nie te pochodzące z najnowszych kolekcji.

Wszystkie produkty MACa posiadają nazwę. „Your Ladyship”, „Copper Sparkle”, „Milady” – tak firma nazywa swoje kosmetyki. „Błyszczący cień do powiek numer 6” na pewno do takich nie należy. MAC nie oznacza swoich produktów numerkami.

Pigmenty to te kosmetyki MACa, których podróbki najtrudniej rozpoznać, kupując je przez Internet. Jeśli jednak zdjęć produktu jest wystarczająco dużo, lub są po prostu dobrej jakości, będziesz w stanie to zrobić.

Na spodzie słoiczka zawsze znajduje się naklejka zawierająca nazwę pigmentu plus krótki kod (np. B62). Naklejka powinna znajdować się także na kartoniku, ale doświadczeni sprzedawcy przekonują, że z kartoników nalepki te łatwo schodzą, więc może być ich brak, podczas kiedy te na słoiczku trzymają się bardzo długo. Brak kartonika nie oznacza, że pigment jest fałszywy. W zasadzie tylko mała część pigmentów oferowanych na aukcjach kartonik posiada.

Sprzedający często dodają zdjęcie otwartego pigmentu, aby lepiej ukazać jego kolor i ewentualną zawartość lśniących drobinek. Zwróć uwagę, czy oprócz wieczka znajduje się jeszcze cienka, plastikowa pokrywka, charakterystyczna dla oryginalnych produktów. Pokrywka ta zapobiega rozsypywaniu się pigmentu po odkręceniu wieczka. Dodatkowo MAC drukuje na niej numer seryjny produktu, ale ten może być niewidoczny spod warstwy pigmentu. Jak już wspomniałam, podróbka nie będzie w ogóle jej posiadała, widoczność numerków nie jest więc istotna.

Naklejka na słoiczku jest zawsze przezroczysta lub srebrna. Na kartoniku natomiast zawsze czarna. Jeśli kupujesz pigment w kartoniku, to powinien on zawierać ulotkę, która poinformuje Cię między innymi o tym, czy kosmetyk jest bezpieczny dla oczu, czy też zawiera substancje, które mogą działać drażniąco (pigmenty w odcieniach czerwieni i mocnego różu często działają w ten sposób, ale kosmetyki te mają szerokie zastosowanie, więc zazwyczaj te kolory miesza się z przezroczystymi błyszczykami czy lakierami do paznokci).Tak wyglądają oryginalne pigmenty.

Zwykłe cienie do powiek mają zawsze okrągłe opakowanie. Wszystkie z nich, podobnie jak pigmenty, posiadają swoją nazwę plus typ cienia (frost, matte, lustre czy veluxe pearl). Nazwa ta jest umieszczona na spodzie opakowania. Samo opakowanie nie może być zbyt „grube” – MAC nie sprzedaje takich wielkich cieni. Nigdy nie dodaje również aplikatorów z gąbki, tzw. pacynek oraz lusterek!Tak wyglądać powinien oryginalny cień do powiek MAC.
Tak wyglądają podróbki. Zwróć uwagę na grubość opakowania oraz obecność samego tylko numerka na kartoniku (powinna być nazwa cienia).

Błyszczyki MACa nie posiadają długiego i wąskiego opakowania. Zobacz, jaka jest różnica:


To jest fałszywy błyszczyk.Te dwa są oryginalne.

Wszystkie szminki i błyszczyki również mają swoją nazwę. Dodatkowo szminki posiadają określenie typu koloru (matte, satin, sheer, frost, glaze, lustre).

W kolejnych częściach dowiecie się, jak rozpoznać podróbki firm takich jak Chanel, Dior, NARS, Bobbi Brown itp.