Podkład to niezbędnik w każdej damskiej kosmetyczce. Polki, których największy odsetek ma żółty odcień skóry i problemy z naczynkami, nie zawsze dobrze i prawidłowo dopasowują kolor tego kosmetyku. Na ratunek przychodzą próbki podkładów. Jeśli wahasz się pomiędzy dwoma, a nawet trzema odcieniami, dzięki niewielkiej ilości kosmetyku sprawdzisz, który wariant jest dla ciebie idealny.

Jak dobrać właściwy odcień podkładu?

Kolor skóry Polek można podzielić się na dwa podstawowe rodzaje. Może być albo ciepła i oliwkowa lub zimna, porcelanowa, z delikatnie błękitnym zabarwieniem. Dla osób ze skórą pierwszego typu polecane są podkłady ciepłe, z żółtym lub pomarańczowym pigmentem. Dla pań z cerą jasną i zimną polecane są kosmetyki w chłodnej tonacji. Jeżeli po przetestowaniu kilku podkładów nadal nie możesz się zdecydować, czy twoja skóra jest ciepła czy zimna, wybieraj kosmetyki z trzeciej grupy, czyli o neutralnym kolorze. Na opakowaniach możesz znaleźć oznaczenia W (warm – ciepła), C (cold – zimna), N (neutral – neutralna).

Poza odcieniem podkładu niezwykle ważne jest, żeby dobrać kosmetyk do rodzaju skóry. A rodzajów jest wiele: tłusta, mieszana, sucha, naczynkowa, trądzikowa. Dla każdego typu w drogerii znajdziesz odpowiedni kosmetyk. Jeżeli twoja skóra jest zarazem mieszana, ale z widocznymi naczynkami, dwie próbki podkładu pomogą ci wybrać najlepszy produkt, idealnie dopasowany do potrzeb twojej skóry.

Kolejna istotna sprawa podczas wyboru podkładu to światło dzienne! Brzmi logicznie, ale ile z nas testuje kolory kosmetyków w drogeriach ze sztucznym światłem? Najlepiej zrobić to w ciągu dnia, a podkład nałożyć w okolicach kości żuchwy. Jeżeli widzisz, że kosmetyk odznacza się już po nałożeniu, jest zbyt ciemny lub za jasny, to wypróbuj inne kolory. Pamiętaj też, że jeśli podkład zawiera w swoim składzie alkohol, w ciągu dnia może delikatnie ciemnieć.

Masz piegi, trądzik lub widoczne, popękane naczynka? Wybierz kosmetyk, który jest gęsty i dobrze maskuje niedoskonałości. Kryjących podkładów, które nie tworzą efektu maski, jest na rynku całe mnóstwo. Podczas wizyty w drogerii weź kilka próbek podkładów i w domowym zaciszu, w naturalnym świetle i na twarzy bez grama makijażu, przetestuj wszystkie możliwości.

W okresie wakacyjnym i urlopowym pamiętaj o zmianie podkładu na ciemniejszy. Jeżeli możesz się pochwalić piękną, zdrową opalenizną, to nie maskuj tego efektu zbyt jasnym kosmetykiem. Przetestuj kilka próbek podkładu odrobinę ciemniejszych, w ciepłym odcieniu i znajdź kolor idealny dla ciebie i twojej skóry muśniętej słońcem.

Ostatnia rada – czerp wiedzę z Internetu! Masz ulubioną blogerkę lub youtuberkę, która świetnie zna się na kosmetykach? Sprawdź, czy poleca podkład, który może się okazać idealnym do twojego rodzaju skóry. W Internecie znajdziesz też pomocne próbniki kolorów, recenzje kosmetyków, oceny i opinie.