Zła wiadomość dla wielbicielek mocnego makijażu, choć to prawda znana od dawna: większość mężczyzn uważa, że kobiety malują się zbyt mocno. Od dawna wiadomo, że panów bardziej pociąga naturalny wygląd.

Brytyjscy naukowcy przeprowadzili niedawno badanie, z którego wynika, że 20% panów chciałoby, by ich partnerka robiła lżejszy makijaż, a 10% pragnęłoby, by kobiety nie malowały się wcale!

Nie ma mowy, by płeć piękna zrezygnowała z dobrodziejstw kosmetyków kolorowych, jednak warto wiedzieć, jakich elementów należy przypilnować.

Mężczyznom najbardziej nie podoba się szminka na zębach, uważają to za obrzydliwe. Drugie miejsce zajęły zbyt mocno uróżowane policzki lub ciemne plamy pudru brązującego. Kolejne miejsca zajęły odpowiednio posklejane grubą warstwą tuszu rzęsy i tzw. oczy pandy, czyli rozmazany tusz lub cienie po nocy, przed którą dokładnie nie zmyłyśmy makijażu. Bardzo przeszkadza im też gruba warstwa fluidu i pudru oraz „maska”, czyli niedokładnie roztarty, za ciemny podkład odznaczający się na żuchwie.


Makijaż, który odstrasza: Leighton Meester niechcący zmieniła się w upiora, a Katie Price nigdy oficjalnie nie pokazuje się bez grubej warstwy przysłowiowej „tapety”, wyznając zasadę, że im więcej, tym lepiej.

Z badań wynika również, że mężczyźni boją się zwracać nam uwagę, zwłaszcza na początku związku. Często też spotykają się z kompletną ignorancją ze strony kobiet, które ani myślą zmieniać swoje przyzwyczajenia.

– Mężczyźni często traktują makijaż jak barierę pomiędzy nimi i kobietami – powiedział rzecznik firmy St Ives, na polecenie której przeprowadzono sondaż. – Boją się, że kobiety chcą nim zamaskować swoje niedoskonałości, a nie przyciągnąć płeć przeciwną.

Aż 40% kobiet nie lubi, kiedy ich mężczyzna widzi je bez makijażu. Może za rzadko słyszą, jak pięknie bez niego wyglądają?

Poniżej lista najbardziej nielubianych elementów makijażu i makijażowych wpadek:

1. Szminka na zębach
2. Za dużo różu lub pudru brązującego
3. Gruba warstwa podkładu
4. Oczy pandy
5. Posklejane tuszem rzęsy
6. Intensywny kolor pomadki
7. Odznaczający się na linii szczęki podkład
8. Intensywnie niebieski cień do powiek
9. Dorysowane kredką brwi
10. Grube kreski namalowane eyelinerem

Idealny makijaż zdaniem większości mężczyzn noszą m.in. Jennifer Aniston, Halle Berry oraz Angelina Jolie.

Zdecydowanie najgorszy preferują Katie Price i Christina Aguilera.


U Amy Winehouse mężczyzn przeraża niechlujność, u Christiny Aguilery – ilość kosmetyków.


Halle Berry, Charlize Theron…


Jennifer Aniston, Angelina Jolie – ich oszczędny makijaż mężczyźni uwielbiają.