To już ostatnia część artykułów dotyczących akcesoriów, mających nam pomagać w wykonaniu makijażu. Były już dwie części, w całości poświęcone tylko pędzlom, których w zasadzie jest najwięcej. Teraz czas na wszystkie inne przedmioty – a tych już wiele nie pozostało.

Które z nich są niezbędne, a które można posiadać opcjonalnie? Przeczytajcie krótki opis i zdecydujcie same.

A mnie pozostaje jak zwykle życzyć Wam miłej lektury.


Zalotka. Przydatna, jeśli chcemy uzyskać efekt mocno podkręconych rzęs. Tradycyjna zalotka mocno niszczy rzęsy, więc lepiej nie używać jej na co dzień. Obecnie w sprzedaży dostępne są zalotki termiczne, nieco droższe, niż te zwykłe, ale za to mniej szkodliwe.


Temperówka. Niezbędna, jeśli używamy konturówek do ust i ołówków do oczu oraz brwi. Najbardziej praktyczna będzie temperówka z otworami w dwóch wielkościach, gdyż kredki miewają różne rozmiary.


Szczoteczka do rzęs. Chociaż tusze zawsze posiadają własne, to jednak bywają one różne – czasami bardzo niepraktyczne. Zapasowa szczoteczka będzie więc przydatna w takiej sytuacji, ale może być również używana do rozczesywania rzęs, zbierania grudek maskary czy przyciemniania brwi.


Aplikatory z bawełny na długim patyczku. Te zaokrąglone są dobre do cieniowania – jeśli nie lubisz pracować pędzelkiem.


Aplikatory z gąbki na krótkim patyczku. Czyli te najbardziej tradycyjne i najpopularniejsze – często dołączane do cieni do powiek. Służą zarówno do nakładania, rozcierania jak i łączenia cieni. Brzegiem aplikatora wykonasz dość cienkie kreski. Alternatywa dla pędzelków.


Szczypczyki. Usuną wszystkie zbędne, pojedyncze włoski. Szczególnie przydatne przy regulacji brwi.


Malutkie nożyczki. Niezbędne, jeśli używasz sztucznych rzęs – prawie zawsze trzeba je przycinać, a takimi nożyczkami zrobisz to dokładnie i precyzyjnie.


Kieszonkowe lusterko. Niezbędnik w każdej podręcznej kosmetyczce – do szybkich poprawek makijażu.


Puszek do pudru sypkiego. Dosyć duży, powinien być zaopatrzony w uchwyt. Takim puszkiem równomiernie rozłożysz na twarzy i ciele praktycznie każdy sypki kosmetyk.


Puszek do pudru prasowanego. Płaski i mniejszy niż puszek do pudru sypkiego – często dodawany do kosmetyku w kompakcie.


Płaska, okrągła gąbka. Bardzo wszechstronna – nałożysz nią zarówno puder sypki jak i prasowany oraz wszelkie kosmetyki półpłynne, na przykład fluid.


Gąbki trójkątne – bardzo popularne. Dzięki swojemu kształtowi dotrą do każdego zakątka twarzy, a także umożliwią cieniowanie i mieszanie kosmetyków na skórze, na przykład różu do policzków czy rozświetlacza.


Gąbka do podkładu – i wszelkich kosmetyków półpłynnych oraz w kremie.


Gąbka do pudru sypkiego. Dzięki jej specyficznej fakturze nałożysz nią kosmetyk z gwarancją, że ten się nie osypie.