Dziś mamy dla Was kolejny tutorial Natalii, autorki bloga sztukaniepowazna.blogspot.com. Tym razem pokaże nam ona jak stworzyć fantazyjny kwiat, którym później będziecie mogły obdarować ukochaną osobę – np. mamę z okazji jej, zbliżającego się już coraz większymi krokami, święta.

Czujecie, że Wy także mogłybyście pochwalić się swoimi projektami Do It Yourself? Prosimy przysyłajcie je do do nas na adres: martyna(małpa)zeberka.pl

W mailu koniecznie zawrzyjcie formułę: „Wyrażam zgodę na nieodpłatną publikację moich zdjęć w na stronie internetowej Zeberka.pl”.

Tymczasem oddajemy już głos Natalii:

Dziś pokażę Wam jak zrobić kwiat z bibuły-krepiny. Wykonywanie takich ozdób to tradycja mojego regionu, przystrajano nimi obrazy dewocyjne, palmy, wieńce na groby, kapliczki…

Dlatego pokazywana niżej technika jest znana naprawdę wielu pokoleniom,
i żeby było to jasne – ja jej nie wymyśliłam, pokazuję jedynie wam krok po kroku jak same możecie z niej skorzystać:)

To co mi się podoba w tych kwiatach, to możliwości rozmiarowe jakie możemy sobie sami zastosować. Moja róża ma ok 45-50 cm, ale możecie zrobić ją nawet metrową! Oczywiście naturalne kwiaty są piękne, ale ten nie zwiędnie tak szybko, jest piękną ozdobą pomieszczenia i nadaje się na wiele okazji. Możecie go dodać do prezentu na Dzień Matki, imienin, wykonać je dla nauczycieli na zakończenie roku, zrobić jedną sztukę lub cały bukiet. Do tego wykonanie jednej sztuki to koszt jakiś 2 – 3 zł.

Zrób to sama: róża na Dzień Matki

MATERIAŁY

-krepinę – kupicie ją w sklepie papierniczym o rozmaitych kolorach, koszt ok 3-4 zł, z jednej rolki zrobicie ok 4 róż tego rozmiaru co moja.
-drucik, nożyczki, klej np biurowy.
-patyczek – mój znalazłam w ogródku, nie musi być on super gładki i prosty. Taka gałązka wygląda naturalniej.

WYKONANIE

Zaczynamy składając pas krepiny w harmonijkę i wycinamy z takiej składanki płatki ok 20×15 cm w kształcie migdała. Płatków potrzeba ok 12-15. Im większe płatki tym większa róża.

Listeczków wycinamy ok 4-5 w kształcie listeczka 😛

Zrób to sama: róża na Dzień Matki

Zaczynamy zwijanie – pierwszy płatek ciasno w pączek. Dokładamy następne, w przeciwległe miejsca do wykorzystania wszystkich płatków.

Ściskamy dobrze spód i zawiązujemy drucikiem.

Zrób to sama: róża na Dzień Matki

Wbijamy róże delikatnie na patyczek i zawiązujemy następnym kawałkiem drutu.

Wycinamy z bibuły 2 paski szerokości 2 cm, długości zależnej od wysokości patyka.

Przyklejamy początek paseczka do spodu róży i owijamy spiralnie patyk na końcu zaklejając pasek bibuły.

Zrób to sama: róża na Dzień Matki

Dowiązujemy drutem listki i zaklejamy łączenie drugim paskiem bibuły.

Jeżeli macie ochotę możecie ozdobić płatki np brokatem, perełkami. Fajnie wygląda zawiązana kokarda z wstążki, koronki itp. Różę można zrobić np cieniowaną, stosując różne odcienie bibuły w płatkach Trzonek i liście mogą być też zielone.

Na końcu delikatnie rozchyl płatki żeby róża nie była pognieciona, ale ładnie rozkwitnięta.

Zrób to sama: róża na Dzień Matki

Gotową różę już można dumnie wręczyć mamie 🙂

Zrób to sama: róża na Dzień Matki