Jak pozbyć się trądziku? To jedno z najczęściej padających pytań w Internecie. Każdy, kto miał z nim do czynienia, wie, że nie jest to kwestia wyłącznie estetyki, ale i samopoczucia. W tym artykule znajdziecie wszystkie zagadnienia dotyczące tego problemu. Opiszemy rodzaje trądziku, zastanowimy się jak pozbyć się trądziku domowymi sposobami oraz znajdziemy najwłaściwszą drogę do zredukowania blizn potrądzikowych. Macie swoje sprawdzone sposoby na walkę z trądzikiem? Chętnie o nich przeczytamy!

TRĄDZIK- NAJCZĘŚCIEJ WYSTĘPUJĄCE RODZAJE

Trądzik już dawno przestał stanowić problem wyłącznie nastolatków. Dotyczy wielu dorosłych osób i dzieli się na mnóstwo przeróżnych odmian, których przyczyny i objawy diametralnie różnią się od siebie. Aby skutecznie leczyć trądzik, należy zdiagnozować rodzaj choroby. Podstawowa definicja trądziku opisuje go jako chorobę skóry wywołaną zakażeniem mieszków włosowych oraz gruczołów łojowych, która występuje na skutek nadmiernego wydzielania sebum. To ogólnodostępna wiedza, ale czy wiecie, z jakimi rodzajami trądziku możecie się spotkać oraz czym się charakteryzują? Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje trądziku.

ZOBACZ TEŻ: OTO, JAKICH KOSMETYKÓW POWINNAŚ UŻYWAĆ, BIORĄC POD UWAGĘ TYP TRĄDZIKU

Trądzik hormonalny

Nazywa się go również trądzikiem dorosłych, gdyż wbrew pozorom występuje najczęściej po dwudziestym piątym roku życia. Choć dotyka również mężczyzn, najczęściej zmagają się z nim kobiety ze względu na większą częstotliwość wahań hormonalnych. Pewnie już domyślacie się, kiedy występuje? Zazwyczaj przed miesiączką, podczas ciąży oraz menopauzy. Dotyczy zwłaszcza tych kobiet, które nie dbają o dietę, są przemęczone i zestresowane.

Trądzik różowaty

To jeden z typów trądziku hormonalnego. Dotyczy zaledwie dwóch procent populacji. Najczęściej występującymi objawami choroby są rumień, poszerzone naczynia krwionośne oraz zmiany zapalne w postaci grudek, guzów i torbieli. W tym przypadku niezwykle ważne jest wczesne rozpoznanie choroby i szybka konsultacja z dermatologiem, który pomoże określić najskuteczniejsze sposoby leczenia domowego lub też przepisze leki na receptę.

ZOBACZ TEŻ: JAK ROZPOZNAĆ TRĄDZIK RÓŻOWATY? BĄDŹ CZUJNA, BYĆ MOŻE NIE WIESZ, ŻE CHORUJESZ

Trądzik pospolity

W przeciwieństwie do trądziku hormonalnego, trądzik pospolity to najczęstsza choroba skóry wieku młodzieńczego, choć współcześnie, coraz częściej dotyczy również osób dojrzałych. Występuje z powodu kilku czynników. Największy wpływ na trądzik pospolity mają uwarunkowania genetyczne, przemiany hormonalne okresu pokwitania, przerost gruczołów łojowych, czynniki infekcyjne oraz niektóre leki i kosmetyki. Najczęstszymi objawami trądziku pospolitego są zmiany zapalne i niezapalne oraz nasilenie łojotoku.

Trądzik młodzieńczy

Jedna z objaw trądziku pospolitego, która dzieli się na trądzik grudkowy, trądzik zaskórnikowy i trądzik krostkowy. Najczęściej, po konsultacji z lekarzem, leczy się go nadtlenkiem benzoilu, kwasem azelainowym oraz antybiotykami. Wszystkie wymienione powyżej rodzaje trądziku można próbować leczyć domowymi metodami, ale które z nich są najbardziej skuteczne? Na forach pielęgnacyjnych znajdują się tysiące wskazówek dotyczących sposobów na szybkie wyleczenie choroby. Czy działają? Wybrałyśmy kilka i przyjrzałyśmy się im bliżej.

DOMOWE SPOSOBY NA TRĄDZIK

Pielęgnacja cery trądzikowej nie jest łatwa. Zwłaszcza że ustaliłyśmy już, że wciąż wiele osób nie potrafi dokładnie określić rodzaj trądziku, z którym się zmaga. Aby właściwie dbać o cerę, warto skonsultować się ze specjalistą również w kwestii pielęgnacji domowej. Wśród najpopularniejszych sposobów zwalczania trądziku domowymi metodami znalazły się między innymi aloes na trądzik, herbata na trądzik, pokrzywa na trądzik oraz kurkuma na trądzik. Wszystkie z nich należy stosować ostrożnie. Jako osoba niegdyś borykająca się z trądzikiem doceniłam wspaniałe działanie olejku herbacianego. Wiem też, że u niektórych osób nie przyniósł oczekiwanych efektów, dlatego wszystkie potencjalne metody należy dostosowywać do typu cery, rodzaju trądziku, a nawet stylu życia!

ZOBACZ TEŻ: WIĘKSZOŚĆ Z NAS NIE WIE, ŻE TE PRZYPRAWY TO NAJLEPSZA BROŃ NA TRĄDZIK!

DOMOWE SPOSOBY NA BLIZNY

Przebarwienia po trądziku oraz blizny potrądzikowe mogą być równie trudne do zredukowania, co sam trądzik. Nie oszukujmy się, maskowanie blizn nawet tak doskonałymi formułami dostępnymi obecnie na rynku nie jest łatwe. Oczywiście możesz poddać się leczeniu laserowemu, ale zanim to zrobisz, spróbuj zastosować kilka domowych metod, które znajdziesz poniżej.

Domowa maść na blizny po trądziku, którą chcemy wam szczególnie polecić, składa się z oleju kokosowego, olejku lawendowego, miodu oraz oliwy z oliwek. Składniki należy połączyć przy pomocy drewnianej łyżki, a następnie schować do lodówki. Mikstura stosowana dwa razy dziennie powinna dać pierwsze efekty już po miesiącu stosowania. Blizny po trądziku powinny wkrótce zniknąć.

ZOBACZ TEŻ: PRZEBARWIENIA I BLIZNY PO TRĄDZIKU – JAK SIĘ ICH POZBYĆ? (FOTO)

Skoro już wiesz, jak pokonać i rozpoznawać trądzik, nie poddawaj się. Trądzik to choroba i nie ma potrzeby chować się przez niego w skorupie. Skórę można wyleczyć, a miesiące lub lata, które spędzisz za zamkniętymi drzwiami, płacząc w poduszkę, pozostaną stracone. Uwierz w siebie i rób rzeczy, które kochasz! Jesteś wyjątkowa ze względu na to, kim jesteś, a nie ze względu na to, z jaką chorobą mierzy się twoja skóra.