Odnalezienie perfum idealnych to niełatwe zadanie. Wynika to z ogromnej liczby zapachów, które są dostępne w perfumeriach. Firmy kosmetyczne co chwilę zaskakują nas kolejnymi nutami zapachowymi. To może stać się naprawdę przytłaczające. Do tej pory wybór perfum polegał na metodzie prób i błędów. Na szczęście ten kompletny przewodnik po zapachach pomoże Ci w wyborze.

ZOBACZ TEŻ: LŚNIĄCE I PACHNĄCE. POZNAJ PERFUMY DO WŁOSÓW!

Musisz wiedzieć, że każde perfumy dzielą się na trzy nuty zapachowe. Pierwsza z nich to najsilniejszy zapach, który poczujesz zaraz po rozpyleniu perfum. Znika on w ciągu 15 minut i ustępuje miejsca kolejnej, środkowej nucie. Środkowy zapach to serce każdych perfum, pozostaje na Twojej skórze, ubraniach i włosach przez kolejnych kilka godzin. Kiedy zapach ten się rozproszy, pozostaje dolna nuta – to bogate, ciężkie zapachy, które dotrwają z Tobą do końca dnia.

Jeśli więc przyglądasz się flakonikowi perfum, w którym najwyższa nuta to kompozycja zapachów, które uwielbiasz (piżmo, cytrusy albo róże) ale w środkowych i dolnych nutach znajdują się składniki, za którymi nie przepadasz lub po prostu ich nie znosisz, to prawdopodobnie zapach ten nie jest dla Ciebie.

Nielubiane zapachy pozostaną z Tobą przez cały dzień. Ale, z drugiej strony, jeśli najwyższa nuta jest dla Ciebie koszmarna, ale wszystko inne kochasz, to te perfumy mogą Ci się spodobać.

ZOBACZ TEŻ: NAJNOWSZY TREND W KOLORYZACJI – KOKOSOWE WŁOSY!

Druga wskazówka: nigdy nie wąchaj perfum w sklepie, zapachy, które się tam unoszą, mogą przytłaczać. Nie możesz poczuć czystych nut zapachowych, jeśli w środku pomieszczenia znajdują się również inne, być może silniejsze. Dlatego postaraj się rozpylić swój zapach i szybko uciec z nim na zewnątrz.

Zamiast wdychać mnóstwo różnorodnych zapachów, po prostu spryskaj nimi testowe karteczki i opuść sklep (najlepiej wyjdź na zewnątrz). Kiedy wąchasz perfumy otoczone świeżym powietrzem, Twój nos może wówczas lepiej wyczuć nuty i będzie miał okazję zwyczaje odpocząć.

Najlepiej zrobisz, kiedy weźmiesz swoje świeżo spryskane karteczki zapachowe i po prostu zaczniesz załatwiać swoje codzienne sprawy. Od czasu do czasu wyjmij je z torebki i powąchaj. W ten sposób dowiesz się jak zmieniają się nuty zapachowe i czy na pewno nadal Ci się podobają. W ten sposób wyłonisz zwycięzcę.

Jeśli jesteś już absolutnie pewna swojego faworyta wykonaj ostatni test – idź do perfumerii i spryskaj zapachem punkty tętna – szyję, nadgarstek i wewnętrzną stronę łokcia. Wbrew powszechnemu zwyczajowi – nie pocieraj dłońmi miejsc, w których nałożyłaś zapach. Tarcie podwyższa temperaturę i zakłóca powstałe związki zapachowe. Po rozpyleniu odczekaj 30 minut – w tym czasie wyparują górne nuty, a reszta z nich wymiesza się z Twoim naturalnym zapachem, co da lepsze wyobrażenie tego, jak perfumy będą współgrać z Twoją skórą.

Jeśli zapach nadal pozostaje Twoim ulubieniem – gratulacje – wybrałaś perfumy dla siebie!

Spróbujecie?