TikTok, Instagram, Facebook czy Snapchat nie będą dostępne dla najmłodszych użytkowników sieci. We Fracji zagłosowano za nowym prawem, które mocno ogranicza korzystanie z mediów społecznościowych. Dotyczy do dzieci poniżej 13. roku życia. Nowe przepisy zobowiązują platformy społecznościowe do skutecznego weryfikowania wieku użytkowników.

Budzisz się w środku nocy? Oto prawdopodobne przyczyny tego nieznośnego stanu

Ograniczenie dostępu do social mediów we Francji

Francuskie Zgromadzenie Narodowe podjęło zdecydowane kroki w celu ochrony dzieci i młodzieży przed szkodliwymi treściami udostępnianymi w internecie. Pomysłodawcą ustawy o dojrzałości cyfrowej i zwalczaniu mowy nienawiści w sieci jest poseł Laurent Marcangeli. W 2021 roku 63% dzieci poniżej 13. roku życia miało konto na co najmniej jednej platformie społecznościowej. Jest to naruszenie ogólnych warunków korzystania z głównych platform, o których mowa, zgodnie z którymi rejestracja jest dozwolona od 13. roku życia – wyjaśnił podczas zebrania komisji.

Absurdalny test piękna. Nastolatki owijają brzuchy słuchawkami do telefonu

Ustawa zakłada także, że osoby do 15 roku życia będą musiały otrzymać zgodę rodziców na to, aby założyć konto w mediach społecznościowych. Takie działania mają na celu zwiększenie kontroli rodzicielskiej nad aktywnością dzieci w internecie oraz minimalizowanie niebezpiecznego dla najmłodszych uzależnienia od mediów społecznościowych. Popularne platformy takie jak Snapchat czy Instagram będą musiały wprowadzić niezbędną i bezpieczną weryfikację wieku oraz zgody opiekunów na korzystanie z social mediów. Rozwiązanie to ma skutecznie sprawdzać prawdziwość informacji a przy tym nie naruszać prywatności użytkowników. Za niespełnienie zobowiązań firmy kara w wysokości 1 procenta światowych obrotów.

Źródło: polsatnews.pl, nowymarketing.pl