Istnieje wiele sposobów na to, by zacząć produkować mniejszą ilość zanieczyszczeń. Zero waste to już nie tylko tymczasowy trend, ale styl życia, dzięki któremu możemy w realny sposób zadbać o dobro i przyszłość planety.

Na początek wystarczą drobne zmiany, jak chociażby uważne segregowanie śmieci, chodzenie na zakupy z własną płócienną torbą czy odmawianie papierowych ulotek. To wbrew pozorom czynności, które w dłuższej perspektywie przyniosą rezultaty. Zmiany możemy zastosować na łazienkowej półce wybierając kosmetyki w kostce, bambusowe szczoteczki do zębów oraz tworząc domowe, naturalne kosmetyki. Ale to nadal nie jedyne sposoby na życie w zgodzie z naturą. Warto zajrzeć również do szafy i zrobić przegląd ubrań, które mogą zyskać drugie życie.

Oto kilka prostych porad, które mogą w tym pomóc:

Pierwszym krokiem, który pomoże Ci podjąć decyzje jest dokładna segregacja. Na dnie szafy na pewno skrywają się ubrania, o których zwyczajnie mogłaś zapomnieć. Wyjmij je i ułóż na łóżku. Zastanów się dokładanie, z którymi z nich możesz się rozstać. Oddaj je przyjaciółce, siostrze lub innej osobie, której przydadzą się o wiele bardziej.

Zero waste: jak ograniczyć ilość odpadów kosmetycznych

Dobrym sposobem jest też zorganizowanie wymiany ciuchów. Umów się z przyjaciółkami, wybierz osoby, których styl jest najbardziej zbliżony do Twojego i zacznijcie wymieniać się swoimi zdobyczami. W ten sposób pozbędziesz się bluzek, swetrów i spódnic, w których nie chodzisz już od dawna, a jednocześnie zyskasz nowe dodatki i ubrania.

Plastikowe opakowania kosmetyków – sprawdź alternatywne rozwiązania

Inną propozycją są małe modyfikacje, które możesz wykonać samodzielnie. Masz dużo t-shirtów i topów, które wyglądają identycznie? Kup kilka naszywek i ozdób nimi swoje ubrania. Dzięki temu zyskasz nowy i przede wszystkim oryginalny wygląd.

A jeśli wybierasz się na zakupu, postaraj się nie kupować pod wpływem impulsu. Stwórz listę rzeczy, których potrzebujesz i trzymaj się planu. Rzeczy, które wylądowały w Twojej szafie po shoppingu, ale po namyśle niekoniecznie przypadły Ci do gustu, nie odkładaj na dno szafy – zrób zwrot w przeciągu kilku dni.

Moda a środowisko. Powiedz STOP bezmyślnym zakupom