Między zaskórnikami, a zatkanymi porami istnieje zasadnicza różnica. Tylko jak odróżnić od siebie tak dwie podobne zmiany skórne? Ekspert w dziedzinie pielęgnacji skóry wyjaśnia, że jeden z nich jest ciemniejszy i bardziej uniesiony. Walka z nimi nie może odbywać się w ten sam sposób, bo może to uszkodzić naszą skórę, dlatego ich rozróżnienie jest niezwykle ważne.

Zaskórniki a zatkane pory

Dermatolog Rebecca Bennett w rozmowie z portalem DailyMail wyjaśnia, że aby odróżnić zaskórniki od porów, wystarczy dotknąć je palcami. Zaskórniki są lekko uniesione i zawsze możemy je poczuć, natomiast zatkane pory są gładkie. Ponadto zaskórnik jest czarny lub ciemnobrązowy, ponieważ sebum zawiera melaninę, która utlenia się pod wpływem kontaktu ze światłem i zmienia kolor. Działa to tak samo jak w przypadku rozkrojonego jabłka, które szybko ciemnieje.

DOMOWE MASECZKI NA ZASKÓRNIKI. NAPRAWDĘ DZIAŁAJĄ!

Zatkane pory – co to oznacza?

Pory to nic innego jak małe otwory na powierzchni skóry, które są ujściem dla potu, sebum, a także włosa. Są one niezbędne do odprowadzania sebum oraz potu, a kiedy są rozszerzone stanowią mankament skóry, z którym boryka się wiele kobiet. Sebum to naturalny środek nawilżający, który pomaga chronić naszą skórę i utrzymać jej nawilżenie. Doktor Rebecca wyjaśnia, że pory są zwykle większe w strefie T, ponieważ tu wytwarzana jest duża ilość sebum. Pory nieodpowiednio traktowane mogą przekształcić się w zaskórniki lub ropiejące krosty. Dlatego powinniśmy stosować peelingi mechaniczne i chemiczne oraz regularnie je oczyszczać. Istnieje również możliwość zamknięcia porów za pomocą lasera.

Zaskórniki

Wyróżniamy dwa rodzaje zaskórników: otwarte i zamknięte. Zaskórniki otwarte to małe, czarne kropki, natomiast zamknięte to białe krostki, najbardziej widoczne pod światło. Dlaczego zaskórniki powstają? Przede wszystkim odpowiedzialna za to jest nadmierna produkcja łoju i niewłaściwe złuszczanie naskórka. Najczęściej powstają na nosie, czole oraz brodzie, ale mogą pojawić się również na plecach.

ZABIEGI NA BAZIE KWASÓW ORAZ RETINOLU, CZYLI JAK POZBYŁAM SIĘ ZASKÓRNIKÓW

Pielęgnacja

Pielęgnacja skóry skłonnej do powstawania zaskórników i zatykania się porów nie może być przypadkowa. Przede wszystkim powinniśmy stosować preparaty złuszczające, takie jakie kwas salicylowy, azelainowy czy retinowy. Również stosowanie zielonej glinki powinno zmniejszyć produkcję łoju. Nie powinniśmy też zapominać o nawilżaniu skóry. Wiele osób wychodzi z założenia, że tłusta skóra nie potrzebuje dodatkowego nawilżenia. Jest to nieprawidłowe podejście, ponieważ stosując preparaty złuszczające, skór broni się wydzielając dodatkowe sebum.