
Zapach ukochanej osoby poprawia jakość snu. Zaskakujące wyniki badań
Zapach partnera nawet gdy jest nieobecny zdecydowanie poprawia jakość snu – tak sugerują wyniki badań psychologicznych przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie.
Single cieszą się życiem. Potwierdzają to nowe badania
Uczestnicy badania, którzy czuli zapach ukochanej osoby przez całą noc, doświadczyli lepszego snu, mimo fizycznej nieobecności partnera.
Zapach partnera poprawia sen
Wyniki badań przeprowadzonych przez psychologów zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym – „Psychological Science”.
Nasze naukowe odkrycie dostarcza nam nowych dowodów na to, że samo spanie z zapachem ukochanej osoby poprawia wydajność naszego snu. W trakcie badania uczestnicy odnotowali, że jakość snu poprawiła się nawet o 2 proc. – mówi główna autorka eksperymentu i psycholożka Marlise Hofer.
Jak twierdzi badaczka — zapach partnera, mimo jego fizycznej nieobecności, daje efekt zbliżony do tego, który zauważono przy stosowaniu różnego rodzaju doustnych suplementów melatoniny, często przyjmowanych jako pomoc przy zasypianiu.
Badanie zapachu ukochanej osoby
W eksperymencie udział wzięło 155 uczestników. Przekazano im dwie identyczne koszulki, które wykorzystano jako poszewki na poduszki. Jedną z nich nosił wcześniej ich ukochany partner, z kolei drugą nieznana osoba bądź była ona zupełnie czysta.
Aby jak najlepiej uchwycić zapach partnera poproszono ludzi, by przez 24 godziny nie używali dezodorantów, perfum, nie palili papierosów, nie ćwiczyli oraz nie jedli pokarmów, które mogą wpłynąć na zapach ciała. Następnie zamrożono koszulki, by jeszcze bardziej go utrwalić.
Ostatecznie uczestnicy otrzymali po dwie koszulki jako poszewki, bez informacji, która jest która. Przez dwa dni monitorowano ich sen, badano ruchy, jakie wykonują w nocy, a każdego ranka wypełniali ankietę, na temat swojego samopoczucia. Pod koniec eksperymentu każda z osób próbowała odgadnąć, czy koszulki, na których spali, były noszone przez ich partnerów. Wyniki wykazały, że w trakcie monitorowania snu większość badanych rzeczywiście lepiej się czuła, gdy była narażona na zapach partnera.
Marlise Hofer jest przekonana, że badania mogą wpłynąć na rozwój metod dotyczących poprawy jakości snu.