Nie da się zaprzeczyć, że zapach ma wielką moc. Może oddziaływać na nasze ciało, ale też i umysł. Może szybko odświeżyć nasze wspomnienia, ale oprócz tego wpływa również na nasz nastrój. Dlatego zanim zima zadomowi się na dobre, przynajmniej na kilka długich miesięcy, dokładnie zanotuj jakie połączenia zapachów pomogą Ci przezwyciężyć przygnębiający nastrój.

Zapachy mogą wywołać pewne reakcje w naszym ciele. W celu dogłębnego zbadania tego zjawiska przeprowadzono naukowe badania, które przeanalizowało wpływ zapachu na stan emocjonalny.

Wykorzystując neuronowe przetwarzanie obrazu badanie wykazało, które zapachy odpowiedzialne są za reaktywację pozytywnych i negatywnych emocji. Ale co takiego dzieje się w naszym mózgu, gdy czujemy jakiś zapach? Według badań zapach to pierwszy zmysł, który uaktywnia się, gdy się rodzimy.

ZOBACZ TEŻ: SPRAWDŹ SKŁAD SWOJEGO KREMU NA ZIMĘ. TO POWINNO SIĘ W NIM ZNALEŹĆ!

Istnieją nawet teorie, które mówią, że zapach może poczuć nawet dziecko w łonie matki. Związek, który zachodzi pomiędzy naszym mózgiem, a układem węchowym powoduje, że za pomocą neuroprzekaźników uaktywniają się wspomnienia, np. zaczynamy przypominać sobie o pewnych miejscach i osobach.

Jako dorośli jesteśmy mniej wyczuleni na zapach, chyba, że jest on nieprzyjemny. Często używamy nosa, by zidentyfikować niebezpieczeństwo ( gaz, dym) oraz by odwrócić się od potencjalnych zagrożeń (np. zapach nieświeżego jedzenia). Ale możemy też wykorzystać nasz nos do innych, bardziej przyjemnych celów, np. uwalniania przekaźników w naszym mózgu – dopaminy i serotoniny, które sprawią, że poczujemy się szczęśliwi.

Czasem wystarczą zwykłe zapachy, którymi otaczamy się na co dzień – zapach świeżo upieczonych ciasteczek, skoszona trawa, świeże kwiaty czy owoce cytrusowe. Właśnie! Zanotuj przede wszystkim ostatni punkt, ponieważ skóra pomarańczy, grejpfruta albo innych cytrusów jest częstym składnikiem perfum, które mają wpływ na nasze dobre samopoczucie.

ZOBACZ TEŻ: TEN SKŁADNIK W SERUM DO RZĘS MOŻE BYĆ NIEBEZPIECZNY DLA OCZU! LEPIEJ GO UNIKA

A oprócz cytrusowych nut warto jest rozglądać się za flakonikiem perfum, w którym znajdziemy m.in.: imbir, różowy pieprz oraz delikatne kwiatowe nuty. Antystresowe właściwości ma także kardamon, a mięta pieprzowa wpłynie pozytywnie na Twój nastrój, pobudzi i złagodzi uczucie stresu.

Co Wy na to?