Na zdjęcia Lizzie Velasquez nietrudno natknąć się w sieci. Fotografie jej zniekształconej rzadkim schorzeniem twarzy często pojawiają się na stronach mających dostarczyć rozrywki najniższych lotów, a oglądający je internauci nierzadko są przekonani, że zdjęcia te są efektem manipulacji w programach graficznych.

Lizzie ma zaledwie 22 lata, ale wygląda na co najmniej trzy razy tyle. Mało tego – mimo usilnych starań nie może przytyć – od lat jej waga waha się w granicach zaledwie 27 kilogramów, pomimo tego, że Lizzie codziennie spożywa od 5 do 8 tysięcy kalorii.

Co dolega tej młodej Amerykance? Tego nie wiedzą nawet lekarze, choć Velasquez odwiedziła dziesiątki wybitnych specjalistów. Wiadomo tylko tyle, że na podobne schorzenie oprócz Lizzie cierpią zaledwie dwie osoby na świecie. Tajemnicza przypadłość dziewczyny przejawia pewne podobieństwo do progerii i lekarze nie wykluczają, że może to być mutacja tego schorzenia – na razie jednak medycyna pozostaje bezradna.

Historia Lizzie wzrusza i jednocześnie inspiruje. Ze względu na swoją aparycję od dziecka była wyszydzana przez rówieśników – i nie tylko nich zresztą. Do dziś zwraca uwagę wszędzie tam, gdzie się pojawi. Wytyka się jej anoreksję, choć Lizzie wcale na nią nie cierpi. Jej organizm zużywa energię w niebywale szybkim tempie – dziewczyna musi jeść średnio co 15-20 minut, a każdy taki posiłek składa się z produktów, które u przeciętnej kobiety wywołałyby wyrzuty sumienia.

Zaraz po urodzeniu lekarze nie dawali jej wielkich szans na przeżycie – matce Lizzie powiedziano, że nawet jeśli jej dziecku uda się przetrwać, to nigdy nie nauczy się mówić ani chodzić i będzie całkowicie uzależniona od rodziców. Dziś Velasquez studiuje komunikację, opublikowała książkę poświęconą swojej walce z nierozpoznaną do tej pory chorobą, a także prowadzi cieszące się wielką popularnością zajęcia motywujące. Jest szczęśliwa, że udało jej się osiągnąć tak wiele w świecie, w którym największą uwagę zwraca się na wygląd.

Lizzie daleko do wyglądu gwiazd, o których zazwyczaj piszemy, ale po obejrzeniu krótkiego materiału filmowego poświęconego jej osobie nie sposób oprzeć się wrażeniu, że jest ona jedną z najpiękniejszych osób, jakie znalazły się na łamach tego portalu.

Koniecznie odwiedźcie też stronę AboutLizzie.Com.