Martyna Wojciechowska w mocnych słowach skrytykowała pomysł wypowiedzenia Konwencji antyprzemocowej. To kolejna przedstawicielka show biznesu, która zabrała głos w tej ważnej sprawie. Chęć wypowiedzenia Konwencji określa jako zło wyrządzone kobietom i wstyd dla Polski.

Martyna Wojciechowska zwróciła uwagę na problem, który do tej pory ginął w bezdusznym systemie

Wypowiedzenie Konwencji antyprzemocowej

Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, bo tak brzmi nazwa dokumentu, została uchwalona przez Radę Europy. Polska ratyfikowała ją w 2015 roku, jednak niedawno część posłów dopatrzyła się w zapisach szkodliwej „ideologii”, która miałaby zagrażać „polskim wartościom”. Na tej podstawie powstał plan wypowiedzenia Konwencji broniącej przed przemocą.

Wypowiedzenie Konwencji antyprzemocowej: sprzeciw

Wzbudziło to sprzeciw ogromnej części społeczeństwa. Kobiety po raz kolejny zostały zmuszone wyjść na ulicę, aby w proteście bronić swoich podstawowych praw. Głos w sprawie zabrało mnóstwo przedstawicielek i przedstawicieli polskiego show biznesu. Teraz dołączyła do nich Martyna Wojciechowska, która w mocnych słowach wyraziła swoją opinię. Na swoim Instagramie opublikowała przejmujący apel.

„Możemy się różnić poglądami, ale wierzę, że ZDOLNOŚĆ ODRÓŻNIANIA DOBRA OD ZŁA powinna być ponad podziałami.
A zamiar wypowiedzenia przez Polskę Konwencji Stambulskiej TO ZŁO. Dlaczego?

KONWENCJA RADY EUROPY O ZAPOBIEGANIU I ZWALCZANIU PRZEMOCY WOBEC KOBIET I PRZEMOCY DOMOWEJ (nazywana Konwencją stambulską lub Konwencją antyprzemocową) została podpisana przez Polskę w 2012 a ratyfikowana w 2015.

W skrócie: Zapisy Konwencji mówią, że przemoc wobec kobiet i przemoc domowa NIE SĄ SPRAWĄ PRYWATNĄ, a państwa są zobowiązane do zapobiegania przemocy, ochrony ofiary i karania sprawców”.

Martyna Wojciechowska przytoczyła zatrważające dane, które przypomniały nam, jak dużym problemem jest przemoc domowa w Polsce. Wypowiedzenie konwencji może tylko pogorszyć sytuację ofiar.

„W POLSCE NAWET 700 TYSIĘCY KOBIET ROCZNIE DOŚWIADCZA PRZEMOCY psychicznej, fizycznej, seksualnej czy ekonomicznej. Każdego roku od 400 do 500 kobiet TRACI ŻYCIE w związku z przemocą w rodzinie. A ok. 200 kobiet znajduje się w więzieniu za zabójstwo swojego oprawcy, popełnione w samoobronie, bo pomoc od państwa, które powinno je chronić nie przyszła na czas! (dane za @centrumprawkobiet )

W Polsce wciąż ochrona OFIARY przemocy domowej jest na słabym poziomie. Ofiary gwałtu muszą przedstawiać skrupulatne dowody napaści jakby „same były sobie winne”.
A tymczasem gwałt to wg konwencji stambulskiej akt seksualny, do którego doszło BEZ ZGODY osoby pokrzywdzonej. To znaczna różnica, prawda?

Podróżuję na krańce świata i widziałam do czego prowadzi lekceważenie zapisów prawnych, które powinny ludzi chronić”.

Swój post zakończyła bardzo mocnymi słowami:

„Wypowiedzenie konwencji stambulskiej to KROK WSTECZ.
TO WSTYD!!!”.

Wypowiedzenie Konwencji Stambulskiej wzbudziło ogromne kontrowersje wśród kobiet. Ten pomysł sprawił, że znów wyszły na ulicę, by bronić swoich praw

Wypowiedzenie Konwencji antyprzemocowej: komentarze kobiet

Pod postem Martyny Wojciechowskiej posypały się komentarze zaniepokojonych kobiet. Niemalże wszystkie wyrażają obawy, złość i rozczarowanie próbą wypowiedzenia tego ważnego dla naszego bezpieczeństwa dokumentu.

„Jestem w szoku, do czego to wszystko zmierza”.

„Zgadzam się. Wiem też, że nic nie zastąpi edukacji i informacji od najmłodszych lat, co to jest przemoc, jakie są jej rodzaje i gdzie zgłaszać wszystkie jej przejawy. Nie tylko ze strony najbliższych, ale również ze strony rówieśników czy kogokolwiek”.

„Mega smutne… mam nadzieje że do tego wypowiedzenia nie dojdzie, bo i tak już się trudno żyje w tym kraju”.